لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۱۲ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۲

خانواده‌ های بیجا شده در کندز با مشکلات روبرو اند


از آغاز درگیر های مخالفان مسلح دولت با نیروهای دولتی بیش از 16 هزار فامیل از ساحات مختلف کندز بی‌جا شده اند و هم ‌اکنون با مشکلات فراوان روبرو اند.

این خانواده ‌های بی‌جا شده می‌ گویند که بیش از یک ماه می ‌شود که از منازل مسکونی و قریه ‌جات شان در اثر درگیر های اخیر بی‌جا شده اند و در حال حاضر در ساحات مختلف مرکز کندز زندگی می‌ کنند، ولی تا هنوز با آنها کمک صورت نگرفته است.

یک تن از این بی‌جا شدگان خانم بی بی حلیمه است که باشنده منطقه گل تپه می باشد، وی در مورد مشکل اش در صحبت با رادیو آزادی چنین گفت:

"از خاطر کمک آمدیم، بیست روز می ‌شود که انتظار هستم ولی تا هنوز برای ما کمک نرسیده است و هیچ ‌کس پرسان ما مردم را نمی‌ کند، برای دیگران کمک توزیع می‌ گردد ولی برای ما کسی کمک نمی ‌دهد، ما در این ‌جا بی سرپرست هستیم مرد های ما در پشت کار و غریبی گُم هستند."

این در حالیست که شماری از بی‌جا شدگان، مسوولان ریاست مهاجرین و عودت کنندگان کندز را به خویش خوری و بی ‌توجهی متهم می ‌کنند.

آنان تأکید دارند که چندین بار سروی صورت گرفته، اما تاکنون برای ‌شان کمک‌ های اولیه نرسیده است.

یک تن از این بی‌جا شدگان گفت:

"از گل تپه هستیم از اثر جنگ به شهر کندز آواره شدیم، ما همراه خود هیچ چیز نیاوردیم همه هست و بود ما در قریه در خانه مانده است، تا به حالا هیچ ‌کس پرسان ما را نکرده است یکبار آمدن 80 خانه را لست گرفتند که کمک می‌ دهیم ولی تا هنوز برای ما کمک نرسیده است، ما به مشکلات فراوان روبرو هستیم اطفال ما همه اش مریض شده اند."

از سوی دیگر سید عبدالسلام هاشمی، رئیس مهاجرین و عودت کنندگان ولایت کندز، اتهامات که از سوی بی‌جا شدگان بالای این ریاست وارد شده بی اساس خوانده و آن را رد می ‌کند.

وی می‌ گوید که پروسه توزیع کمک‌ ها و سروی مهاجرین به شدت جریان دارد:

"در دفتر ما مسئله خویش خوری و قوم پرستی نیست، همین عرایض را که ما از مردم بی‌جا شده جمع آوری کردیم به موسسات مربوط تسلیم کردیم ولی هر موسسه و دفتر از خود پروسیجر کاری دارند و مطابق پالیسی دفتر شان سروی می‌ کنند و بعداً برای بی‌جا شدگان کمک توزیع می ‌کنند مردم باید حوصله کنند و همین حالا عملاً توزیع کمک‌ ها در سرِدوره‌ای شهر کندز جریان دارد."

هاشمی بیان نمود که تا هنوز با صد ها خانواده مساعدت صورت گرفته است و هنوز هم توزیع کمک و سروی مهاجرین داخلی در ساحات مختلف مرکز ولایت کندز جریان دارد.

با این حال شماری از باشندگان ساحه گل تپه می‌ گویند که بیش از یک ماه می ‌گذرد که ساحه نامبرده تحت تسلط مخالفان مسلح دولت قرار دارد و تا به حالا نیروهای دولتی در این ساحه پیشروی نکرده اند.

آنان می ‌گویند که کشت زار های زارعین در حالی از بین رفته است و به دهقانان خسارات هنگفتی وارد خواهد شد.

با این وصف عبدالودود واحدی سخنگوی والی کندز به رادیو آزادی گفت که نیرو های دولتی پلان دارند به شکل تدریجی ساحه گل تپه و دیگر ساحات این ولایت را از وجود مخالفان مسلح دولت تصفیه و پاکسازی نمایند.

شماری از دهاقین از دولت و مخالفان مسلح دولت می ‌خواهند تا زمانی‌ که مردم قرا و قصبات و بخصوص دهاقین حاصلات خویش را از زمین ‌های زراعتی جمع آوری می‌ کنند، بالای مواضع یکدیگر شلیک نکنند. به ‌گفته آنان، هم ‌اکنون تمامی کشت زارهای گندم پخته شده است و اگر یک مرمی بالای گندم اصابت کند زحمات یک ساله آنان به خاک یکسان خواهد شد.

اجمل آرین،کندز

XS
SM
MD
LG