لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۰۳

انتقاد تند اعضای مشرانوجرگه درمورد مقرری ها در پُست های مهم دولتی


زلمی زابلی عضو مشرانو جرگه افغانستان

پس از ولسی جرگه اعضای مشرانو جرگه افغانستان نیز تأکید می کنند که اگر رهبران حکومت وحدت ملی از تقرر افراد به اساس روابط شخصی در پُست های مهم دولتی دست بر دار نشوند، این کشور با بحران روبرو خواهد شد.

زلمی زابلی یک عضو مشرانو جرگه به روز یکشنبه در نشست عمومی این جرگه گفت: رئیس جمهور و رئیس اجرائیه خلاف همه قوانین کشور و تعهدات شان در تقرری افراد به جای فهم و تجربه روابط را در نظر می گیرند:

"ما بخاطر اینکه پاکستان و امریکا چرا خفه استند قربانی می دهیم، میان بی اتفاقی انداختند دو شخص نا اهل را یکی منحیث رئیس جمهور و دیگری را منحیث رئیس اجرائیه از طریق حلقات استخباراتی بالای ما حاکم ساختند و حالا شما میبینید که تا کسی با این ها رابطه نداشته باشد نه در امنیت ملی وظیفه پیدا می کند و نه هم وزیر می شود، بدون اینکه قوانین در نظر گرفته شود."

اما فیصل سمیع یکی دیگر از اعضای مشرانو جرگه از تقرر اجمل عبید عابدی سخنگوی اسبق رئیس جمهور به حیث معاون پالسی ریاست امنیت ملی انتقاد می کند.

وی می گوید که اجمل عبید عابدی قبلاً به اتهام همکاری با استخبارات پاکستان از اداره امنیت ملی بر طرف شده است:

"اطلاعاتی وجود دارد که جناب عابدی در 1384 کارمند ریاست امنیت ملی بوده به دلیل همکاری با سازمان استخباراتی پاکستان از کار برکنار شده بود امیدوارم که در این خصوص تجدید نظر صورت گیرد."

پس از این بحث ها معاون اول مشرانو جرگه از رئیس جمهور و رئیس اجراییه خواست تا در خصوص مقرری ها روابط شخصی نه بلکه لیاقت و تخصص را مد نظر بگیرند.

این در حالیست که ولسی جرگه افغانستان نیز روز شنبه از اجراآت حکومت بخصوص گماشتن افراد به اساس روابط شخصی در پُست های مهم حکومتی این کشور انتقاد کرد.

این انتقادات در حالی مطرح می گردد که اجمل عبید عابدی سخنگوی اسبق رئیس جمهور غنی به حیث معاون پالیسی ریاست عمومی امنیت ملی تعین شده است.

همچنان برخی منابع گفته اند که ادیب فهیم پسر مرحوم مارشال قسیم فهیم معاون رئیس جمهور پیشین افغانستان به حیث معاون ریاست عمومی امنیت ملی مقرر شده است.

گفته شده که در این اواخر ریاست جمهوری عبدالخالق را منحیث معاون اول وزارت دفاع و قدم شاه شهیم را به حیث لوی درستیز قوای مسلح افغانستان تعین نموده است.

تلاش نمودیم تا در رابطه به اظهارات مشرانو جرگه نظر مسوولان ریاست جمهوری را نیز داشته باشیم اما آنان از ابراز نظر در مورد خود داری کردند.

در همین حال جاوید فیصل معاون سخنگوی ریاست اجراییه افغانستان به رادیو آزادی گفت که حکومت در تقرر افراد همه معیار ها را در نظر گرفته است:

"حکومت وحدت ملی از آغاز کار تا کنون در مقرری اشخاص چندین معیار در نظر گرفته شده است که آن دانش، تجربه کاری در بخش مربوطه و صداقت و راستی آنان در رابطه با افغانستان است که از آغاز تا حال به اساس همین معیار ها مقرری ها صورت گرفته است."

کارشناسان می گویند که اگر تقرر افراد در پُست های مهم حکومتی به اساس شایستگی و تجارب صورت نگیرد ممکن میان حکومت و ملت فاصله ایجاد شود.

آنان تأکید می کنند که رهبران حکومت وحدت ملی باید به تعهدات قبلی شان عمل کرده و در گماشتن افراد بخصوص در پُست های کلیدی تجربه، مسلک و تخصص را در نظر بگیرند.

آرزو غیاثی

XS
SM
MD
LG