لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۲۶

فوزی: شورای عالی صلح و ارگ به ادامه تلاشهای صلح متعهد اند


یک مقام ارشد شورای عالی صلح افغانستان می گوید که تلاش های صلح را به طور مشترک با حکومت افغانستان ادامه می دهند.

این مقام گفته، که یگانه راه حل بحران جاری در افغانستان، اجرای گفتگو های صلح است.

با وجود شدت یافتن جنگ در افغانستان، تلاش های صلح نیز ادامه خواهد یافت.

این سخن را یک مقام ارشد شورای عالی صلح در صحبت با رادیو آزادی ابراز کرد.

طالبان درین اواخر حملات شان را افزایش داده اند و حکومت افغانستان هم در مورد گسترش دامنه عملیات نظامی علیه طالبان سخن می زند.

مولوی حبیب الله فوزی، مسوول روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان می گوید که این شورا و ارگ به ادامه تلاش های صلح متعهد اند:

"طالبان فشار وارد می کنند و حکومت افغانستان هم حق دارد تا از وطن دفاع و پاسداری کند، اما هر قدر جنگ ادامه یابد، مشکل با صلح حل می شود. من باور دارم که حکومت افغانستان، مردم و شورای عالی صلح متعهد اند تا تلاش های ممکن را برای آوردن صلح انجام بدهند."

این مقام شورای عالی صلح در حالی از تعهد حکومت نسبت به اجرای گفتگو های صلح اطمینان می دهد که مقام های افغان از گسترش عملیات نظامی علیه مخالفان مسلح خبر داده اند.

دگرجنرال قدم شاه شهیم، لوی درستیز قوای مسلح افغانستان در حضور نیروهای قول اردوی 205 اتل در قندهار گفته است که ازین پس قاتلان نظامیان افغان مورد عفو قرار نخواهند گرفت.

جنرال داوود شاه وفا، قوماندان قول اردوی 205 اتل نیز خطاب به نیروهای اردوی ملی گفته که شورشیان را در میدان نبرد دستگیر نه بلکه بکشند:

" بر اساس اصول اسلامی، کشتن طالب به ما رواست مانند اینکه یک مرغ را حلال می کنید و از بین می برید. ما تمام قوانین بین المللی جنگ را رعایت می کنیم، اما در جنگ حلوا تقسیم نمی شود."

رئیس اجرائیه حکومت افغانستان هم خواستار گسترش عملیات نظامی در کشور شده تا مخفی گاه های مخالفان در سراسر افغانستان هدف قرار داده شوند.

بر اساس اعلامیه ریاست اجرائیه حکومت افغانستان، عبدالله عبدالله

دیروز در دیدار با جنرال جان کمپبل، قوماندان عمومی نیروهای بین المللی در افغانستان این مسئله را مطرح کرد.

پیش از این، نورالحق علومی وزیر داخله افغانستان و برخی دیگری از مقام های امنیتی کشور به شمول قوماندان امنیه قندهار نیز سخنان مشابه را ابراز کرده اند.

XS
SM
MD
LG