لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۹

وزیر امور زنان برنامه های صد روز این وزارت را تشریح کرد


پس از پایان انتظار به ایجاد کابینه، اکنون چشم مردم به عملکرد وزیران دوخته شده است.

این وزیران هم می خواهند در صد روز نخست کاری شان به خواست های مردم پاسخ مثبت دهند.

اکنون وزیر امور زنان می گوید که در صد روز نخست کاری اش به تمام تعهدات اش عمل خواهد کرد.

تقویت و اصلاح اداره به منظور حساب دهی، شفافیت و خدمات معیاری از اولویت های وزیر زنان می باشد.

حراست و حمایت از حقوق زنان، تهیه برنامه پنج ساله، نظارت و هماهنگی از برنامه های کاری ملی برای زنان و ترویج حقوق زنان در خانواده، اجتماع و تخفیف برای زندانیان زن از برنامه های صد روز کاری این وزارت است که در پنج بخش عملی خواهد شد.

دلبر نظری وزیر امور زنان روز دوشنبه برنامه های صد روز کاری اش را برای رسانه ها ارائه کرد و تأکید کرد که بر تمامی این برنامه ها به گونه جدی عمل خواهد کرد:

"در صد روز کاری ام نظارت از چهار ولایت خواهم داشت و تمامی کار ها را از نزدیک نظارت خواهم کرد که جز پنج برنامه من در صد روز است.

مشکلات واقعاً بسیار است و من در عملی ساختن برنامه هایم جدی هستم با وزیر عدلیه نیز در رسیده گی به چالش ها در برابر زنان به زودی دیداری خواهم داشت.

من گزارش تمامی کار کردم را در اختیار شما رسانه ها قرار می دهم."

در چند سال گذشته این وزارت برای اینکه همواره کار کردش را تنها در نقش پالیسی سازی برای مردم مطرح کرده، چون زیر بار انتقاد ها بوده است، اما اکنون وزیر تازه این وزارت می گوید که تغییرات بنیادی را در زنده گی زنان به میان می آورد.

این وزیر زن می گوید: معاون اول رئیس جمهور در ده سال آینده یک خانم خواهد بود و در پنج سال آینده برای حضور زنان در کرسی های کابینه، گزینش در سمت های سفیر و دیگر بخش ها تلاش می ورزد.

پیش از این وزیران حج و اوقاف، وزارت مخاربرات و تکنا لوژی معلوماتی، وزارت زراعت و عدلیه برنامه های صد روز شان را ارائه کرده و تعهد نموده اند که تمامی این برنامه ها را عملی می کنند.

اما اگر وزیرانِ که در صد روز برنامه های شان را عملی نتوانند با چه عکس العمل ولسی جرگه رو به رو خواهند شد؟

محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه می گوید: این جرگه نظارت جدی بر کارکرد صد روز این وزیران دارد و هر کدامی که در این مهلت عملکرد کارا به برنامه های شان نداشته باشند، از سوی این جرگه استجواب و یا استیضاح خواهد شد:

"وزیران برای خدمت برای ملت گماشته شده اند نه برای باداری، ما تمامی برنامه های این وزیران را به گونه جدی نظارت می کنیم، برای آنان شش ماه مهلت داده ایم و آن وزیرانی که توانایی نداشته باشند از سوی مجلس استجواب و یا استیضاح می شوند و بجای آنان از رئیس جمهور خواستار وزیران کارا خواهیم شد."

اعضای ولسی جرگه و باشنده گان کشور امیدوار هستند تا وزیرانی که در صد روز از برنامه های شان برای مردم وعده می دهند به آن عمل کنند.

در این میان شماری از فعالان حقوق زن از وزیر امور زنان انتظار دارند تا برای بهبود زنده گی زنان کشور تنها وعده های روی کاغذ و میان تهی ندهد.

آنان می گویند: بر وزیر تازه امور زنان است تا ناکارایی های گذشته در این وزارت را از میان بر داردو برای بهبود زنده گی زنان و بخصوص آنانیکه قربانی خشونت های جنسی و خانواده گی شده اند، عدالت را تأمین کند.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG