لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۹

گروه دادخواهی حقوق سیاسی زنان، خواهان 9 کرسی مقام ولایات برای زنان است


در حالیکه حکومت وحدت ملی با تعین چهار زن بحیث وزیر در کابینه به برخی از تعهداتش برای زنان عمل کرده، اما گروه دادخواهی حقوق سیاسی زنان، خواهان 9 کرسی مقام ولایات برای زنان شده است.

اعضای این کروه روز دوشنبه در یک نشست در کابل از حکومت خواستند تا به تعهدات اش در قبال زنان افغان عمل کند.

نوریه صافی رئیس موسسه ارتقای ظرفیت و انکشافی زنان و عضو این گروه در صحبت با رادیو آزادی گفت، از اینکه حکومت چهار پٌست کلیدی وزارت خانه ها را به زنان اختصاص داده، سپاس گذار اند:

" خواست های ما همین است که 9 چوکی ولایت یعنی والی ولایت ها باید خانم ها باشند و 9 چوکی به خانم ها اختصاص داده شود. "

این گروه برعلاوه درخواست اختصاص 9 چوکی مقام ولایت، خواهان عضویت یک زن در شورای عالی ستره محکمه، کرسی های دپلوماتیک، معینیت ها، ریاست ها و ولسوالی ها نیز شدند.

آنان طرحی را نیز به کمیسیون انتخابات ارسال کردند تا در زمینه چالش ها و موانع در مقابل زنان در پروسه رای دهی در انتخابات آینده در کشور، توجه کنند.

این در حالیست که رئیس جمهور غنی روز جمعه گذشته طی نشستی با اعضای شبکه زنان افغان به آنان تعهد سپرده تا یک زن را بحیث عضو شورای عالی ستره محکمه معرفی کند.

خواستیم در این مورد نظر تازه ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه را داشته باشیم، اما آنان از ابراز نظر در مورد، خودداری کردند.

در این حال نسیمه نیازی یکی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می گوید که زنان توانایی و ظرفیت کافی دارند و می توانند در پست های بلند دولتی کارهای موثری را انجام دهند:

" زنان افغان در تاریخ این کشور به اثبات رسانیده اند که در هر چوکی و پست کار کرده می توانند، زمانیکه وکالت می توانند ولایت کرده هم می توانند، حالت فعلی که چگونه ایجاب می کند آن مربوط به حالت است اما زنان می توانند برعلاوه ولایت در سایر پوست ها مانند معینیت و ریاست کار کنند. "

شماری از کارشناسان می گویند که زنان در سیزده سال گذشته پیشرفت های زیادی در بخش های مختلف داشته و اکنون زمان آن فرا رسیده تا به آنان فرصت داده شودکه در تصمیم گیری ها نیز سهیم ساخته شوند.

به باور این کارشناسان، اصول نظام دیموکراتیک هم ایجاب می کند که زنان همانند مردها در سیاست و سایر بخش ها، نقش فعال بازی کنند.

تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG