لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۲۱

امریکا: تلاشهای مبارزه با مواد مخدر افغانستان باید افغانی شود


یک مقام وزارت خارجه امریکا می گوید: مبارزه با مواد مخدر در افغانستان آن گونه که لازم بود، نتیجه نداده است.

جیمز دی هارت، رئیس اداره قانون، نظم و مبارزه بین المللی با مواد مخدر در وزارت خارجه ایالات متحده، در صحبت با رادیو صدای امریکا گفته که مشکل مواد مخدر افغانستان یک مسأله بین المللی است و باید با آن مبارزه مشترک شود.

گام های در راستای مبارزه با مواد مخدر افغانستان برداشته شده اما ایالات متحده از این تلاش ها راضی نیست.

رئیس اداره قانون، نظم و مبارزه بین المللی با مواد مخدر در وزارت خارجه امریکا با ابراز این مطلب می گوید: در انتقال مواد مخدر از افغانستان شبکه های مختلف کار می کنند.

جیمز دی هارت در صحبت با رادیو صدای امریکا همچنان گفته که مشکل مواد مخدر افغانستان با شبکه های جهانی ارتباط دارد و باید در سطح بین المللی در برابر آن گام برداشته شود:

"فکر می کنم شبکه های تصنعی وجود دارند که در انتقال مواد مخدر افغانستان به خارج دست دارند. این شبکه ها با شبکه های بین المللی ارتباط دارند. تنها این چالش برای افغانستان نیست و یک مشکل جهانی به حساب میاید که باید همه به صورت مشترک آنرا حل کنیم."

آقای دی هارت همچنان گفته که کشور های متحد با افغانستان، تنها راه های حل موقتی را برای حل مشکل مواد مخدر افغانستان پیشنهاد کرده می توانند اما مربوط افغان هاست که این مشکل را به صورت دایمی چگونه حل کنند.

رئیس اداره مبارزه با مواد مخدر در وزارت خارجه امریکا همچنان می گوید: آنها با حکومت جدید افغانستان کار می کنند تا برنامه های مبارزه با مواد مخدر، دو باره ترتیب و به صورت درست عملی شوند.

به گفته جیمز دی هارت، سالانه دو صد میلیون دالر اداره اش در مبارزه با مواد مخدر افغانستان مصرف می شود و تلاش ها ادامه دارد تا در سه سال آینده، بودجه اختصاصی در این مورد در نظر گرفته شود.

در این میان وزارت مبارزه با مواد مخدر افغانستان گزارش های را تائید می کند که تعداد معتادین مواد مخدر در ولایت های مختلف افغانستان به صورت بی سابقه افزایش یافته است.

به گفته این وزارت، در حال حاضر حدود سه میلیون تن از افغان ها که حتی زنان و کودکان در میان شان شامل اند، به مواد مخدر معتاد استند.

حالا برخی نگرانی ها مطرح شده که در ولایت های شمالی افغانستان هم کشت کوکنار افزایش یافته است.

به گفته وزارت مبارزه با مواد مخدر، باشنده های برخی ولایت ها که کشت کوکنار و تولید مواد مخدر در آنجا ها صفر شده بود، بنابر نا امنی ها دوباره به کشت این پدیده رو آورده اند اما تلاش ها جریان دارد تا کشتزار های کوکنار نابود شوند.

جاوید نعیمی

XS
SM
MD
LG