لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۲۸

انتخابات در ترکیه، یک آزمون جدی در برابر رجب طیب اردوغان


رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه

در حالیکه یک حزب طرفدار کرد ها در انتخابات سرتاسری ترکیه که روز جمعهء هفتهء جاری برگزار خواهد شد به پیش می رود و بطور بالقوه مزاحم برنامه های رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه شده است، این انتخابات نه تنها در مورد آنست که آیا حزب بر سراقتدار رییس جمهور اردوغان خواهد توانست بر اریکهء قدرت باقی بماند؟ و در شرایطی که نگرانی ها در مورد جنگ داخلی در ترکیه در حال افزایش است، این انتخابات تعیین می کند که آیا پروسهء صلح با کردها پیش خواهد رفت؟

به نوشتهء آژانس خبری دی. پی. ای آلمان، این دو مساله با هم در ارتباط نزدیک قراردارد. بطور خاص اگر حزب دموکراتیک خلق (HDP) بتواند 10 درصد تعیین شده را در انتخابات بدست بیاورد، نخستین حزب کرد ها خواهد بود که از طریق انتخابات بطور مستقیم و در سطح ملی کرسی های حزب بر سراقتدار عدالت و ترقی (AKP) را کسب و به پارلمان این کشور راه پیدا می کند.

در صورت ناکامی حزب دموکراتیک خلق (HDP)، حزب عدالت و ترقی (AKP) که از سال 2002 میلادی قدرت را در ترکیه بدست دارد، با تعداد کافی در پارلمان کار را بالای تغییرات در قانون اساسی ترکیه آغاز خواهد کرد تا قدرت بیشتر به رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور داده شود.

آژانس خبری دی. پی. ای آلمان می نویسد، با آنکه نظرسنجی در ترکیه غیر قابل اعتماد است و در حالیکه حزب دموکراتیک خلق (HDP) به معیار 10 درصد تعیین شده نزدیک می شود، کاهش در محبوبیت عامهء حزب بر سر اقتدار عدالت و ترقی (AKP) ترکیه دیده می شود.

فدی هکورا (Hakura) یک کارشناس مسایل ترکیه در چتم هاوس لندن (Chatham House) اقتصاد نسبتاً آهسته ترکیه را دلیل کاهش محبوبیت حزب بر سر اقتدار عدالت و ترقی دانسته است.

رجب طیب اردوغان که برای مدت بیش از یک دهه صدراعظم ترکیه بود مستقیماً در این انتخابات شرکت ندارد. اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته برنده شد و در حالیکه می خواهد موقف اش را در قدرت محکم تر سازد، آیندهء وی در گرو این انتخابات قرار دارد.

پروسهء صلح با کرد ها که از سال 2012 میلادی ادامه دارد، می تواند از این انتخابات متاثر شود. حزب کارگران کردستان بعد از کشته شدن بیش از 40 هزار تن در جریان سه دهه منازعه، در سال 2013 میلادی یک آتش بس را اعلان کرد.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:31 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG