لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۵۳

سفیر سویدن از ولایت فاریاب دیدن کرد


ملاقات با مقام های دولتی فاریاب، برسی اوضاع امنیتی وبحث روی نیازمندی های مبرم مردم وبرخی موارد دیگر، از جمله اهداف سفر «پیترزسمبینی» سفیر کشور سویدن در فاریاب بوده است.

سفیر سویدن پس ازنشست طولانی با اعضای رهبری ولایت، طی نشست مطبوعاتی درموردسفرش به شهر میمنه اظهارداشت :

« دلیل اصلی سفر ما، ملاقات با تعداد از مقامهای مهم بودند که درین ولایت به خاطررفع ضروریات وتشویش ها ونیازمندی های مردم کارمیکنند. موضوعاتی را که من درین جا شنیدم این را همراه خود برمیگردانم به کابل وهمچنان به پایتخت کشوریکه من ازآن نماینده گی میکنم. همچنان به اعضای کشورهای تمویل کنند که من با آنها ملاقات های دارم. »

وی به ادامه صحبتهایش گفت : هربرنامه یی که درگذشته ازسوی کشورهای اروپایی به مردم افغانستان کمک میشده،درآینده ها نیزاین برنامه ها به گونه های مختلف ادامه خواهد یافت:

« نه تنها درین ولایت بلکه درهرولایتی که هر برنامه که درگذشته وجود داشته اینها درآینده هم کماکان به شکلی از اشکال ادامه پیدا خواهد کرد. و به صورت مشترک به کمک سازمان ملل متحد تطبیق خواهد شد. »

عبدالستار«بارز» معاون وسرپرست مقام ولایت نیز، سفرسفیرسویدن را درفاریاب خیلی ها مثبت وبا ارزش تلقی نموده میگوید، او درجریان ملاقات، پیشنهاد های لازم را براساس نیازمندیهای مردم فاریاب مطرح نموده است :

« مطالبی که با سفیرسویدن مطرح شد زیادتر در ارتباط ادامه تحصیل جوانان فاریاب وکشور دوست سویدن و به سایرکشور اروپایی بود. همچنان ارتباط مستقیم پوهنتون فاریاب بایکی از پوهنتون های دوست فرانسه. یعنی استادان ما جهت اخذ دکتورا و ماستری درآنجا خواهندرفت و از جانبی استادان آنها درپوهنتون فاریاب جهت تدریس خواهند آمد. سفیر سویدن وعده سپرد که این موضوعات را هم به مقامات کشور خود و هم به جامعه اروپا مطرح خواهندکرد. »

به گفته مقامات محلی فاریاب، سفیرکشور سویدن، عمدتاً در سکتورهای معارف، تحصیلات عالی وزارعت وعده همکاری سپرده است. گفتنیست که سفیر سویدن همچنان در شهر مزارشریف نیز سفر نموده و با اعضای جامعه مدنی آن ولایت ملاقاتهای را انجام داده است.

رحمت الله رها

XS
SM
MD
LG