لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۳۰

شورای عالی صلح، اظهارت لغاری را برای صلح افغانستان مفید خواند


محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی شورای عالی صلح افغانستان

در حالیکه اسلام آباد تا حال رسماً به نامهء رییس جمهور اشرف غنی پاسخ نداده است، اما رییس کمیتهء روابط بین المللی پارلمان پاکستان از حکومت آن کشور خواسته است که اعضای گروهء طالبان و شبکهء حقانی را به خاطر کمک به روند صلح به افغانستان بسپارد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در مورد این اظهارات رییس کمیتهء روابط بین المللی پارلمان پاکستان چیزی نگفته است، اما شورای عالی صلح افغانستان این اظهارت را برای پروسهء صلح در این کشور مفید می داند.

محمد اسماعیل قاسمیار مشاور روابط بین المللی این شورا با اظهار اینکه در این باره باید منتظر عکس العمل مقامات ذیصلاح حکومت پاکستان بود، می گوید:

"باید منتظر بود که مقامات ذیصلاح حکومت پاکستان در این ارتباط چگونه عکس العمل نشان می دهند. چی ابعاد و انکشاف پیدا می کند که آن وقت ما بتوانیم روی آن صحبت کنیم."

به اساس گزارش روزنامهء اکسپرس تریبیون پاکستان، ویس احمد خان لغاری رییس کمیتهء روابط بین المللی پارلمان پاکستان روز دوشنبه گفت:

"در صورتیکه اعضای گروهء طالبان و شبکه حقانی در پاکستان باشند، اسلام آباد باید به درخواست رییس جمهور اشرف غنی آنان را به حکومت افغانستان بسپارد."

به تازه گی رییس جمهور غنی با فرستادن نامهء از رهبران ملکی و نظامی پاکستان خواست، از حمایت طالبان افغان دست بکشند.

آقای غنی دراین نامه از اسلام آباد خواسته است که رهبران طالبان و شبکهء حقانی را که در پشاور و کویته هستند، دستگیر و به اتهام بهم زدن امنیت افغانستان و پاکستان به ارگان های عدلی و قضایی این کشوربسپارد.

این درحالیست که کمسیون روابط بین المللی ولسی جرگه افغانستان می گوید، سخنان اخیر رییس کمیته ء بین المللی پارلمان پاکستان نوعی از فشار سیاسی برحکومت آن کشور است، اما هیچگاه بالای شبکهء استخباراتی پاکستان تاثیر گذار نخواهد بود.

عبدالقادر ځاځی عضو این کمیسیون روز سه شنبه در صحبت با رادیو آزادی در مورد گفت:

"من فکر می کنم که حکومت ملکی و پارلمان پاکستان نمی تواند بالای نظامیان، بخصوص شبکهء استخبارات این کشور فشار بیاورد. اما از لحاظ روابط پارلمانی و سیاسی آن، گپ خوب گفته اند، ولی فکر نمی کنم که نظامیان پاکستان این کار را بکنند."

آگاهان امور سیاسی بدین باور اند که رییس جمهور غنی از زماینکه به قدرت رسیده است، به خاطر بهبود روابط با اسلام آباد و وادار ساختن پاکستان به حمایت از پروسهء صلح افغانستان تلاش های جدی را انجام داده است.

آنان می گویند، حالا نوبت پاکستان است که از خود صداقت نشان دهد و با پروسهء صلح افغانستان طوریکه لازم است همکاری کند.

فریبا واحدی

XS
SM
MD
LG