لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۳:۵۸

ائتلاف بین المللی، عراق را در جلوگیری از پیشروی داعش کمک میکند


ائتلاف بین المللی ضد گروه دولت اسلامی از یک پلان عراق که هدفش جلوگیری از پیشروی این گروه در ولایت انبارست، پشتیبانی کرد.

اعضای این ائتلاف در یک نشست در پاریس حمایت خود را از این پلان اعلام کردند.

گروه تندرو دولت اسلامی درین اواخر کنترول شماری از مناطق مهم به شمول شهر رمادی عراق را در دست گرفته است.

وزیران حدود بیست کشور شرق میانه و غرب در پایان نشست شان در پاریس روی ادامه مبارزه مشترک علیه گروه دولت اسلامی تأکید کردند.

آنها هم چنان گفتند که حکومت شیعه عراق به رهبری رئیس جمهور حیدر العبادی در ارتباط به جنگ علیه این گروه تندرو با اقلیت سنی این کشور روابط خود را بهبود ببخشد.

ائتلاف بین المللی ضد گروه دولت اسلامی از یک پلان عراق که هدفش جلوگیری از پیشروی این گروه در ولایت انبارست، نیز پشتیبانی کرد.

پس از این نشست عبادی در یک نشست خبری مشترک با وزیر خارجه فرانسه و معاون وزیر خارجه امریکا حضور یافت.

او در بخشی از سخنانش گفت:

" طوری که می دانید آی اس یا گروه دولت اسلامی در عراق به دنیا نیامده است. این گروه در عراق نه بلکه در سوریه رشد کرد. آنچه پیش آمد با وضعیت در عراق هیچ ارتباط ندارد. عناصر خارجی جنگجویان خارجی را در اختیار آنها [ داعش ] قرار می دهند."

لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت که این نشست برای شان فرصتی بود تا تعهد و اتحاد خود را در مورد مبارزه علیه داعش ابراز کنند.

انتونی بلینکین، معاون وزیر خارجه امریکا گفت: از 9 ماه به این سو زمانی که عملیات ضد گروه دولت اسلامی آغاز شد، این گروه کنترول بسیاری از مناطقی را که تصرف کرده بود، از دست داد.

اما به گفته او برای شکست داعش به تلاش های درازمدت نیاز است:

"طوری که ما گفته ایم این یک مبارزه طولانی خواهد بود. اما اگر ما متحد، مصمم و متمرکز باقی بمانیم، پیروز خواهیم شد. و ما متحد، مصمم و متمرکز هستیم."

در نشست پاریس مقام های ایران، سوریه و روسیه نیز شرکت کرده بودند.

رئیس جمهور عراق به اشتراک کننده های این نشست گفت که اعضای ائتلاف ضد داعش معلومات کافی استخباراتی را در اختیار آنها قرار نمی دهند تا با استفاده از آن از پیشروی داعش جلوگیری کنند.

عبادی هم چنان گفت که اعضای این ائتلاف از عملیات زمینی علیه داعش حمایت نمی کنند.

XS
SM
MD
LG