لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۴

حکومت روسیه تعهد کرده که به تحقیقات علمی زمان شوروی بر میگردد


ده ها پوهنتون و انستیتیوت تحقیقاتی در 12 ماه می پس از آن از دسترسی به مقاله های علمی از طریق انترنتمحروم شدند که حکومت در پرداخت نزدیک به یک میلیون دالر پول صرفیه دسترسی به این منابع علمی کوتاهی کرد.

به تاریخ 26 می دیمتری زیمین 82 ساله یکی از بزرگ ترین تمویل کننده گان تحقیقات علمی این کشور میلیون ها دالر کمک را پس از آن لغو کرد که حکومت روسیه به نهاد وی موسوم به دیناستی فوندیشن" اصطلاح ایجنت یا جاسوس خارجی را به کار بُرد.

این لقب معمولاً برای هدف قرار دادن سازمان های استفاده می شود که حکومت آنها را دوست خود نمی شمارد.

این حرکت، احساساتی را در جامعه علمی روسیه تحریک کرده است.

دیناستی چندی پیش بودجه سالانه اش را به 8.6 میلیون دالر افزایش داده بود.

تمام این پول برای دستمزد بخش تحقیقات و طبع و نشر اختصاص داده شد و هدف آن فراهم بودن زمینه کار به دانشمندان و موجودیت آنها درکشور بود.

در همین حال بوریس شتِرن رییس بخش تحقیق در انستیتیوت تحقیقات هسته یی اکادمی علوم روسیه در مورد فعالیت دیناستی فوندیشن می گوید:

"یکی از کار های عمده که دیناستی انجام داد، فراهم کردن کمک به دانشمندان جوان بود. من شخصاً دو نفری را می شناسم که در غرب باقی نماندند، تشکر از این برنامه.

در حقیقت وی کار های بسیاری در زمینه تعمیم علم انجام داد و همین مسأله او را متفاوت می سازد زیرا حکومت در کُل این کار را نمی کرد."

وزارت عدلیه روسیه از سال 2012 به اینسو ازقانون " ایجنت های خارجی" برای بد نام کردن و جریمه نمودن صد ها سازمان غیر حکومتی که کمک خارجی دریافت می کنند، استفاده نموده است.

این وزارت در مورد تصمیم اش در خصوص قراردادن دیناستی در قطار " ایجنت هایخارجی" گفت که دیناستی فوندیشن در فعالیت سیاسی دخیل بوده و قسمیکه زیمین حسابات خارجی دارد، پول از بیرون از کشور دریافت کرده است.

در این حال زیمین به خبرگزاری انترفکس گفته است که او هرگز این حقیقت را پنهان نکرده که پول خود را در خارج از کشور نگهداری می کند.

او افزوده است که روسیه هم پول اش را در خارج نگهمیدارد.

بیش از سه صد محقق، نویسنده، ناشر و محصل یک نامۀ سر گشاده را امضا کرده و در آن از وزارت عدلیه خواستند که در مورد این تصمیم خود تجدید نظر کند.

دانشمندان هم چنان خواهان راه اندازی یک راه پیمایی به حمایت از دیناستی به روز جمعه شده اند.

XS
SM
MD
LG