لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۴۸

گاگنون: دستآورد ها در ارتباط به حقوق بشر در افغانستان، باید حفظ شود


مسوول حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان گفت، این سازمان برای حفظ دستاوردهای حقوق بشر در این کشور، متعهد است.

جورجت گاگنون که موعد خدمت اش به حیث مسوول حقوق بشر سازمان ملل متحد در افغانستان پایان یافته در مصاحبهء شاخص های مثبت و دلگرم کنندهء در برابر چالش های ناشی از جنگ و همچنان وضعیت پیچیدهء سیاسی و اقتصادی در افغانستان را، بر جسته ساخت.

خانم گاگنون ابراز امیدواری کرد که دستاورد ها در بخش حقوق بشر در سال های آینده توسعه خواهد یافت. وی گفت:

" توقع دارم که این دستآورد ها حفظ شوند، به عقب نخواهیم برگشت و قربانی نخواهیم داد. "

جورجت گاگنون مسوول بخش حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد حفاظت از غیر نظامیان گفت، ادارهء یوناما در جریان پنج سال گذشته برای مستند ساختن دقیق تاثیرات جنگ بالای غیرنظامیان، تلاش کرده تا اقدامات جدی توسط طرف های درگیر برای جلوگیری از تلفات افراد ملکی اتخاذ شوند.

خانم گاگنون گفت، آنها در پنج سال گذشته مصروف جمع آوری یافته ها، اسناد و گزارش ها بوده و به سفارش ها و راه حل ها را برای کاهش کشتار غیرنظامیان پیشنهاد کرده اند.

او گفت، در ساحه با نظامیان گفتگوی فعال داشته و به آنها تاکید کرده که بناً بر مسوولیت شان مبنی بر حفاظت از غیرنظامیان تلاش نمایند.

او در رابطه با موقف طالبان در برابر تلفات افراد ملکی گفت:

" ما کدام تغییر را در روش پر خصومت طالبان مشاهده نکردیم. آنها تا هنوز مستقیماً بر غیرنظامیان حمله می کنند که این مساله مغایر با قوانین بین المللی می باشد. "

جورجت گاگنون رییس بخش حقوق بشر سازمان ملل در افغانستان در ارتباط به حقوق زنان گفت که حکومت در مورد تطبیق قانون منع خشونت علیه زنان دست آورد های داشته، اما به گفتهء وی مسایل جدی در این ارتباط همچنان موجود اند و سطح خشونت در برابر زنان در این کشورتا هنوز بلند است.

XS
SM
MD
LG