لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۱۰

امریکا تایید کرد که با شورشیان حوثی مذاکرات را انجام داده است


ماری هارف (Marie Harf) سخنگوی وزرات خارجهء امریکا

ایالات متحدهء امریکا تایید کرد که با شورشیان حوثی که ایران از آنها حمایت می کند، مذاکراتی را انجام داده است.

ماری هارف (Marie Harf) سخنگوی وزرات خارجهء امریکا می گوید، یک دیپلومات ارشد این کشور در امورشرق نزدیک با اطراف درگیر در منازعهء یمن به شمول نماینده گان شورشیان حوثی صحبت های را در عمان انجام داده است.

این مذاکرات به خاطر متقاعد ساختن شورشیان حوثی برای اشتراک در مذاکرات صلح یمن که قرار است در اواسط ماه جون سال جاری میلادی در ژینو دایر شود، صورت گرفته است.

قرار بود، مذاکرات صلح یمن به تاریخ 28 ماه می دایر شود، اما فقط چند روز قبل از برگزاری آن لغو شد و تلاش های سازمان ملل متحد را برای تامین صلح در یمن ناکام ساخت که از آغاز ماه مارچ تا اکنون در اثر خشونت ها در آن حداقل 2000 تن کشته شده اند.

به نوشته آژانس خبری فرانس پرس، آنی پیترسن (Anne Patterson) که برای مذاکرات به عربستان سعودی نیز سفر کرده است، می خواهد بازیگران این منازعه را متقاعد سازد تا در کنفرانس صلح یمن در ژینو اشتراک کنند.

این در حالیست که کیسی کامبس (Casey Coombs) ژورنالیست امریکایی که در اسارت شورشیان شیعهء حوثی در یمن قرار داشت، آزاد شده است و درعمان تحت تداوی قرار دارد.

گریتا هولتز(Greta Holtz) سفیر ایالات متحدهء امریکا در عمان روز دوشنبه در شهر مسقط پایتخت این کشور با ابراز امتنان از سلطان قابوس به خبرنگاران گفت:

"من مسرت دارم که از سلطان قابوس رهبر عمان به خاطر مساعدت و همکاری با حکومت ایالات متحده برای رهایی شهروند امریکایی که در یمن زندانی بود، سپاسگذاری کنم. کیسی کامبس تحت مراقبت داکتر های عمان در شفاخانهء یک پایگاه نظامی قرار دارد. بطورصمیمانه از همهء شهروندان عمان ابراز امتنان می کنم."

ایالات متحدهء امریکا مذاکرات با حوثی ها را بعد از آن تایید کرد که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز سه شنبه از درخواست بانکی مون سرمنشی این سازمان در زمینهء توقف جنگ ها به خاطر رسانیدن مساعدت های بشری در یمن، حمایت کرد. همه پانزده عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد به اکثریت آرا از به تعویق افتادن مذاکرات 28 می ابراز تاسف کرده اند.

یک دیپلومات در عمان گفته است که شورشیان حوثی به امریکا گفته اند که بمباردمان باید متوقف شده و وقفهء موجود در مساعدت های بشری رفع شود. ادارهء برنامهء غذایی سازمان ملل متحد روز سه شنبه هوشدار داد که سوء تغذی اطفال در یمن بلندترین درسطح جهان است.

یک دیپلومات که از افشای نامش خودداری کرده به آژانس خبری فرانس پرس گفته است، احتمال دارد مذاکرات صلح یمن به تاریخ دهم ماه جون سال جاری میلادی، دایر شود.

please wait

No media source currently available

0:00 0:03:00 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG