لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۹

صبا: در شرایط فعلی قراردادهای معادن بزرگ به نفع افغانستان نیست


وزیر معادن و پطرولیم افغانستان امضای قرار داد های معادن بزرگ را در شرایط کنونی به نفع این کشور نمی داند.

داوود شاه صبا در نشست استجوابیه ولسی جرگه به روز چهارشنبه گفت ابتدا باید در بخش معادن کوچک سرمایه گذاری شود، زیرا به گفته وی اگر اشتباهی رخ دهد جبران ناپذیر نباشد.

وی گفت بستن قرار داد معدن حاجی گک دربامیان و مس عینک درلوگربا توجه به شرایط کنونی سیاسی و اقتصادی به نفع افغانستان نیست:

"بستن قرار داد معدن آهن حاجی گک با توجه به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به مفاد افغانستان نخواهد بود باید از معادن کوچک سرمایه گذاری را آغاز کنیم زیرا اگر اشتباهی رخ دهد در معادن کوچک رخ دهد.

قرار داد های معدن بسیار پیچیده هستند بخصوص قراردادی به بزرگی معدن مس عینک به شما میگویم که اگر جان ام را هم بگیرند روی آن امضا نخواهم کرد؛ زیرا به نفع افغانستان نیست. "

آقای صبا گفت قرار داد معدن حاجی گک ولایت بامیان در حد مذاکرات است و هیچ عقدی در این رابطه صورت نگرفته است.

اما افزودکه معدن مس عینک ولایت لوگر هفت سال قبل به قرار داد،داده شده اما تا حال پیش نویس مطالعات امکان سنجی، آن به تازه گی مواصلت کرده که آن هم ازسوی حکومت افغانستان پذیرفته نشده است.

به گفته وزیر معادن و پطرولیم افغانستان کار معدن مس عینک در لوگر هنوز در نقطه صفری قرار دارد و آنچه از سوی کمپنی چینایی وعده داده شده بود انجام نشده است.

داوود شاه صبا گفت سی میلیون دالر سالانه مصرف تامین امنیت پروژه مس عینک میگردد که در هفت سال این رقم به دوصد و ده میلیون دالر رسیده است.

وی تاکید کرد که باید مذاکرات مجددا در این مورد صورت بگیرد اما ادامه این قرار داد را وی به ضرر افغانستان خواند.

به گفتهء آقای صبا این پروژه ها به شکل قفل نزد کمپنی ها باقی خواهند ماند و جانب مقابل نبودن خط آهن، آب، برق، مشکلات امنیتی و سایر مسایل را بهانه قرار خواهد داد.

قرارداد پروژه معدن مس عینک ولایت لوگردرسال 2007 میلادی میان حکومت افغانستان ویک کمپنی چینایی بنام ام. سی. سی به ارزش 3 میلیارد دالر امریکایی به امضا رسید که این کمپنی باید سالانه 400 میلیون دالر به حکومت افغانستان بپردازد.

معدن آهن حاجی گک که در ولایت بامیان قرار دارد، داوطلبی یک شرکت هندی برای واگذاری سه قسمت این معدن و داوطلبی شرکت کانادایی برای یک قسمت آن پذیرفته شده است.

در همین حال بنا بر به درازا کشیدن نشست استجوابیه، ولسی جرگه فیصله کرد تا وزیر معادن افغانستان برای ارائه پاسخ به سوالات نماینده های مردم، هفته آینده بازهم به این جرگه حضور یابد.

ظاهر قدیر معاون اول این جرگه که ریاست جلسه را به عهده داشت در مورد چنین گفت:

"آیا موافق هستید که وزیر صاحب معادن و پطرولیم روز دوشنبه بازهم به ولسی جرگه حضور یابدو معلومات کامل را در اختیار ما قرار دهد؟بلی پس درست است جلسۀ امروز را درهمین جا پایان می بخشیم."

گفته می شود که در سال های اخیر بیشتر پروژه های بزرگ مانند استخراج معادن در افغانستان، به دلیل نا امنی ها و نبود امکانات لازم مورد اجرا قرار نگرفته اند.

این در حالیست که آگاهان امور،استخراج معادن کشور را یگانه راه تقویت اقتصاد و خودکفایی افغانستان میدانند.

سحر لیوال

XS
SM
MD
LG