لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۲۹

"افغانستان بالای گروه های ملیشه ارزان اما خطرناک اتکا می کند"


گروه بین المللی بحران می گوید، که افغانستان به طور فزاینده بالای گروه های ملیشه ارزان اما خطرناک اتکا می کند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، گروه بین المللی بحران گفته است، گروه های ملیشه متشکل از حدود 3 هزار جنگجو در مناطقی که باید امنیت شان را تامین کنند، تخطی های جدی را مرتکب شده اند.

بر اساس گزارش، گروه بین المللی بحران یا International Crisis Group دیروز گفت، اعضای این ملیشه که به عنوان پولیس محلی افغان شناخته می شود، غیرنظامیان را کشته اند.

گروه بین المللی بحران همچنان این افراد را در فساد، دزدی، تجاوز جنسی، اختطاف، قاچاق مواد مخدر و اخاذی دخیل دانسته است.

گروه بین المللی بحران به نقل از مقام هایی که نامش های شان افشا نشده گفته است: مردان ملیشه در ساحاتی که مسوول تامین امنیت اند مانند افراد اوباش و زورمندان عمل می کنند و برای حکومت دشوار است تا جلو فعالیت آنها را بگیرد.

بر اساس گزارش، 20 درصد تیم های نیروهای خاص امریکا که مسوولیت مشورهی برای واحد های پولیس محلی افغانستان را داشته اند، در سال 2011 گفته اند که اعضای این واحد ها سوء استفاده فزیکی و خشونت را مرتکب شده اند.

در گزارش آمده که یکی از واحد های ماموران پولیس محلی در فاریاب به دست داشتن در تجاوز جنسی، دزدی و استفاده از یک چاه آب برای شکنجه افراد متهم است.

شماری از باشنده های ولسوالی قیصار فاریاب هم تائید می کنند که ماموران پولیس محلی درین ولسوالی از مردم به زور پول می گیرند.

جهان داد یک بزرگ قومی این ولسوالی چند روز پیش در صحبت با رادیو آزادی گفت که اگر پول ندهند شکنجه می شوند.

سازمان ملل متحد در سال 2014 قتل 53 غیرنظامی توسط ملیشه های طرفدار حکومت افغانستان را ثبت کرده بود.

این رقم در مقایسه با سال 2013 سه برابر افزایش را نشان می دهد.

در گذشته هم انتقاد های زیادی از پولیس محلی مطرح شده و شماری از نهاد های مدافع حقوق بشر، ماموران پولیس محلی را به دست داشتن در قتل و تجاوز بالای افراد متهم کرده اند.

مقام های وزارت داخله افغانستان هرچند تمام اتهام ها بالای ماموران پولیس محلی را رد نکرده اند، اما در بسیاری موارد از ماموران پولیس محلی دفاع کرده و گفته اند که این افراد در بخش تامین امنیت مناطق شان نقش داشته اند.

XS
SM
MD
LG