لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۱۴

عطا الله خان: کارگران معادن در وضعیت و شرایط بد کار می کنند


گروه دفاع و تحقیق حقوق بشر می گوید، کارگران در معادن افغانستان به حالتی به سر می برند که اگر به آن توجه جدی نشود یک فاجعه بزرگ رخ خواهد داد.

این گروه در گزارش تازه خود گفته است که در معادن افغانستان هیچ نوع قانون و معیار مراعت نمی شود و کارگران در وضعیت بدی کار می کنند.

عطا الله خان رئیس این گروه روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت، در بخش معادن ظرفیت وجود ندارد و به زندگی کارگران توجه نمی شود:

" تیم تحقیقاتی ما به چهار ولایت رفت، در آنجا شش معدن را بررسی کرد و حدود شش صد تن مصاحبه شدند، به ما واضح شده که کاگران معادن در وضعیت و شرایط بد کار می کنند، لباس و غذای درست ندارند، ظرفیت های ضعیف است، موضوع مهم این بود که ما دیدیم که اطفال کم سن در معادن کار می کنند. "

آقای عطا الله افزود که هر چند تحقیقات آنان در معادن رسمی صورت گرفته اما مقامات باید برای حفظ جان و بلند بردن ظرفیت های تمام کاگران و استخراج قانونی توجه بیشتر کند.

گروه دفاع و تحقیق حقوق بشر در حالی در مورد زندگی کارگران معادن ابراز نگرانی کرده که شماری زیادی از افراد به دلیل انفجارات و لغزش در معادن جان های شان را از دست داده اند.

یکی از رویداد های تازه را که حدود ده روز قبل جان پنج کارگر معدن شباشک سمنگان را به علت لیکی گاز گرفت میتوان یاد کرد.

از سوی دیگر وزیر معادن و پطرولیم افغانستان می گوید که ظرفیت در بخش معادن و بخصوص برای قرارداد ها وجود ندارد و مشکلات زیادی دیگر نیز پا بر جاه است.

داود شاه صباح روز چهارشنبه در ولسی جرگه گفت، تلاش دارند با اصلاح قراردادها مشکلات تخنیکی را حل کنند و با این اقدام زندگی کارگران نیز خوب خواهد شد:

" قرارداد ها معدن بسیار پیچیده است به دنیا و ما من واقعاً به شما می گویم که ظرفیت اش را نداریم، در سکتور معدن باید هیچ کاری مخفی نباشد و هر چیزیکه است مردم باید بفهمد، ما از معادن کوچک خود شروع بکنیم و اگر اشتباه هم بکنیم در کوچک اشتباه خواهد کردیم، چندین برابر نفع افغانستان را کشور ها خواهد کشید، این در هر معدن قاعده است، وقتی شما قرارداد می دهید به این معنی نیست که آنطرف تمام پول وعده شده را بگزارد، اولین کار که می کنند مطالعات امکان سنجی است. "

آقای سبا افزود که قبل از این در اکثر قرارداد ها محیط معادن و ترقی جامعه در نظر گرفته نشده است اما بعد از این به آن توجه خواهد شد.

کارشناسان تاکید دارند که معادن افغانستان بزرگترین سرمایه این کشور است و با بهبود بخشیدن زندگی کارگران مشکلات اقتصادی از بین خواهد رفت و در انکشاف اقتصادی کشور رول مثتی خواهد داشت.

گزارش تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG