لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۵

چودری اعزاز احمد: پاکستان روی مسایل اتمی با عربستان صحبت نکرده است


اعزاز احمد چودری معین وزارت خارجه پاکستان

یک مقام ارشد وزارت خارجه پاکستان شایعاتی را شدیداً رد کرد که گویا کشورش به فروش، انتقال سلاح اتمی و یا تکنالوژی پیشرفته پرداخته است.

اعزاز احمد چودری معین وزارت خارجه پاکستان این شایعات را بی اساس و بی بنیاد خوانده گفت:

" پاکستان با عربستان سعودی روی مسایل هسته یی صحبت و گفتگو نکرده است."

آقای چودری به هند رقیب دیرینۀ پاکستان، اشاره کرده گفت که اسلام آباد این سلاح را تنها بخاطر تهدید ها از سوی سرحدات شرقی این کشور ساخته است.

پاکستان در سال 1998 میلادی اندکی پس از هند، برای اولین بار سلاح اتمی اش را آزمایش کرد.

پاکستان دیر زمانی یکی از کشورهای گسترش دهندۀ سلاح اتمی جهان به شمار می رفت و تکنالوژی سلاح اتمی را با ایران، لیبیا و کوریای شمالی شریک ساخته است.

به همین دلیل سازمان های استخباراتی امریکا و دیگر کشورها تهدید عربستان سعودی یا دیگر کشور های عربی را که به طور بالقوه در تلاش بدست آوردن کمک از کشور های اسلامی بر ضد قابلیت های ایران می باشد، جدی گرفته اند.

اما اعزاز احمد چودری معین وزارت خارجه پاکستان که برای اشتراک در دیالوگ استراتیژیک امریکا - پاکستان و ملاقات با دیپلومات های ارشد و مقامات نظامی امریکا در واشنگتن است، می گوید، کشورش در سال های اخیر گسترش سلاح اتمی را به طور قابل ملاحظۀ محکوم کرده، کنترول بر صادرات این کشور را بهبود بخشیده و بر سلاح اتمی و همه معلومات مربوط به آن نظارت می کند.

به گفته چودری، پاکستان اجازه نمی دهد که سلاح اتمی در دسترس گروه های تروریستی قرار بگیرد.

بر اساس خبرگزاری اسوشیتد پرس نگرانی در اینجاست که اگر امریکا و دیگر کشورها موافقتنامه اتمی را با ایران در آخر این ماه امضا کند، عکس العمل کشور های سنی عرب در شرق میانه، چه خواهد بود.

به همین دلیل همۀ چنین سوالاتی متوجه پاکستان، یگانه کشور مسلمان دارندۀ سلاح اتمی است که با عربستان سعودی روابط نزدیک تاریخی دارد.

XS
SM
MD
LG