لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۵:۵۳

هند: طراح اصلی بمبگذاری ممبی در امتداد خط دیورند جابجا شده است


داوود ابراهیم یکی از طراحان مظنون حملۀ مرگبار سال 1993 در شهر ممبی است و نامش در صدر فهرست افراد تحت تعقیب نیروهای امنیتی هند قرار دارد.

در حملۀ که گفته می شود داوود ابراهیم دست داشت، بیش از سه صد نفر کشته شده بودند.

یک مقام استخباراتی هند دیروز ادعا کرده که این تندرو مظنون در مناطق قبایلی میان افغانستان و پاکستان پناه برده است.

صفحۀ انترنتی اندین اکسپرس آنلاین، به نقل از یک مقام وزارت داخلۀ هند گزارش داده که داوود ابراهیم قبلاً در شهر کراچی زنده گی می کرد.

در گزارش ازین مقام هندی نام برده نشده ولی از او نقل قول شده که گفته است، ابراهیم به کمک ادارۀ استخبارات پاکستان هر ماه محل بود و باش خود را تغییر می دهد.

آنند سهای یک تحلیلگر هندی و سر دبیر روزنامۀ ایشین ایج در دهلی جدید باور دارد که داوود ابراهیم یکی از مهره های ادارۀ استخبارات پاکستان است:

" او یکی از مهره های مهم آی اس آی است. اسم داوود در فهرست سیاه سازمان ملل متحد نیز شامل است. بناءً باید توسط استخبارات پاکستان پنهان نگهداشته شود. پاکستان همواره ادعا کرده که از محل بود و باش داوود ابراهیم آگاه نیست و حتی می گوید که نمی داند این شخص کی است."

یک مقام وزارت داخلۀ هند هم به اندین اکسپرس گفته است که داوود ابراهیم حد اقل در پنج یا شش نقطۀ پاکستان دیده شده است.

به گفته وی، این جنگجوی تندرو آخرین بار حدود دو هفته پیش در مناطق نزدیک به خط دیورند مشاهده شده است.

همچنان ادعا شده که داوود ابراهیم گاه گاهی به کشور های آسیای مرکزی نیز سفر کرده است.

آنند سهای تحلیلگر و خبرنگار هندی می گوید: جابجا شدن داوود ابراهیم در اطراف خط دیورند، برای افغانستان نیز می تواند زنگ خطر را به صدا آورد:

"او خیلی پولدار است، امکانات زیاد در اختیار دارد و یک شبکه وسیع نیز دارد. او یک شبکۀ از کار های سیاه را رهبری می کند و ازین شبکۀ وی اداره های استخباراتی استفاده می کنند. من به جزئیات آگاه نیستم ولی به او شاید نقشی داده شود که بازی کند."

به اساس گزارش روزنامۀ اندین اکسپرس، حکومت هند در سال 2012 اسنادی را که شامل پاسپورت پاکستانی داوود ابراهیم می شد، در اختیار پاکستان گذاشت و از اسلام آباد خواست وی را دستگیر کند.

گفته می شود که این اسناد همچنان در اختیار استخبارات ایالات متحدۀ امریکا نیز قرار داده شده است.

پیش ازین راج نات سنگهـ، وزیر دولت هند در امور داخله به پارلمان کشورش گفته بود که اداره های امنیتی هند اسناد کافی در بارۀ داوود ابراهیم در اختیار دارند اما کاستی که وجود دارد اینست که محل دقیق بود و باش این تندرو فراری روشن نیست، بناءً هند از لحاظ حقوقی نمی تواند از پاکستان خواستار استرداد او شود.

XS
SM
MD
LG