لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۱۲

زابلی: افراد ممنوع الخروج شده وزارت شهرسازی فرار کرده اند


زلمی زابلی رئیس کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه افغانستان

کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه افغانستان می گوید: مقامات وزارت شهرسازی که به اتهام فساد اداری ممنوع الخروج اعلام شده بودند، از این کشور فرار کرده اند.

کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه افغانستان می گوید: عدم پیگیری جدی دوسیه های فساد اداری از سوی حکومت سبب می شود تا افراد فاسد با جرأت بیشتر دست به فساد بزنند.

زلمی زابلی رئیس این کمیسیون روز شنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت: رئیس جمهور هر حکم را که صادر می کند باید به گونه جدی آن را تعقیب کند.

وی متهم ساختن برخی مقامات را به فساد اداری و دستور حکم تحقیق در باره آنان را یک عمل نمایشی می خواند و می گوید که همچو موارد به گونه جدی پیگیری نمی شود:

"حکومت باید دساتیر بیجای را صادر نکرده و الفاظ تشریفاتی مبنی بر مبارزه با فساد اداری را استفاده نکند.

با ادامه این وضعیت مافیا جرأت بیشتر پیدا می کند و مافیا تصور خواهد کرد که رئیس جمهور اگر امر هم کند کسی آنان را تحت تعقیب عدلی و قضایی گرفته نمی تواند، هم فرار و هم خیانت کرده و همچنان سرمایه های ملی را به غارت برده می توانند، این عمل برعکس به عوض اینکه جلو فساد را بگیرد مافیا را بیشتر جرأت می دهد."

رئیس جمهور افغانستان وظایف شش مقام وزارت امور شهرسازی را حدود ده روز قبل به اتهام فساد اداری به حالت تعلیق در آورد.

ریاست جمهوری افغانستان به لوی څارنوالی وظیفه سپرد تا در مورد این افراد تحقیقات همه جانبه را انجام داده و آنان را ممنوع الخروج اعلام نماید.

احمد شاه همت، رئیس شهرسازی مرکز، محمد امین امین رئیس املاک و اسکان، احمد نواز بختیاری رئیس تصدی خانه سازی، گل رحیم زیارمل رئیس پلان، سید امان الله سادات مسوول مالی دفتر انسجام آپارتمانها و محمد امین قانع مسوول دفتر انسجام آپارتمانها، شش مقام اند که وظایف شان به تعلیق در آمده است.

رییس جمهور افغانستان پیش از این بارها گفته است که به گونه جدی با فساد اداری در کشور مبارزه می کند.

در یک اقدام مشابه رئیس جمهور غنی حدود پنج ماه قبل دو قرارداد وزارت دفاع را فسخ و وظایف برخی از کارمندان بخش تدارکات این وزارت را نیز به تعلیق در آورده است.

سپس یافته های هیئت توظیف شده در این رابطه نشان داد که در یکی از این قرارداد ها، قیمت ها در حدود صد میلیون دالر بلند برده شده است.

اما لوی څارنوالی افغانستان در آن زمان گفت که دوسیۀ در رابطه به اختلاس و فساد در وزارت دفاع به آنان نرسیده است .

این در حالیست که رئیس کمیسیون سمع شکایات مشرانو جرگه افغانستان می گوید: لوی څارنوالی در رابطه به پروسه تحقیق و پیگیری دوسیه های شش مقام متهم به فساد اداری وزارت شهر سازی غفلت کرده است.

زلمی زابلی می گوید: این شش تن از راه های زمین دو روز قبل به تاجکستان فرار کرده اند.

اما لوی څارنوالی افغانستان فرار این شش تن را تایید نکرده می گوید که تحقیقات هیئت توظیف شده در مورد این افراد ادامه دارد.

بصیر عزیزی سخنگوی این اداره در صحبت با رادیو آزادی گفت که از این میان، سه تن همه روزه جهت تکمیل شدن پروسه تحقیق به لوی څارنوالی افغانستان حاضر می شوند.

اما آقای عزیزی مشخص نساخت که کدام سه تن حاضر و کی ها تا کنون بخاطر تحقیق به این اداره حاضر نشده اند:

"همچو موضوع را که جناب زابلی صاحب گفتند ما تایید نمی کنیم، تحقیقات سه تن از روساء ادامه دارد و آنان همه روزه جهت تکمیل تحقیقات شان حاضر می شوند این تحقیقات هنوز تکمیل نشده بعداً موضوع را ما با مردم شریک می سازیم."

یک نظر سنجی تازه نشان داده که افغانستان از لحاظ موجودیت فساد اداری کشور اول و از نظر عدم تطبیق قوانین دومین کشور جهان است.

شماری از مردم انتقاد می کنند که حکومت در قضایای فساد اداری در کشور بیشتر از مصلحت اندیشی کار می گیرد.

آنان می گویند: اگر واقعاً مبارزه جدی در این راستا صورت گیرد و همه موارد در این رابطه مبتنی بر قانون انجام شوند، کمتر کسی جرأت خواهد کرد تا دست به فساد اداری بزند.

سحرلیوال

XS
SM
MD
LG