لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۳

نیروهای افغان دو منطقۀ مرتفع منتهی به یمگان را تصرف کردند


جنرال افضل امان رییس اوپراسیون وزارت دفاع افغانستان

مقام های امنیتی در ولایت بدخشان می گویند که درگیری های پراکنده میان نیرو های امنیتی و مخالفان مسلح دولت در اطراف ولسوالی یمگان ادامه دارد.

سخیداد حیدری آمر امنیت قوماندانی امنیه ولایت بدخشان در صحبت با رادیو آزادی ابراز امیدواری کرد که بتوانند به زودی مخالفان مسلح را عقب رانند.

در همین حال وزارت دفاع افغانستان می گوید که قوای امنیتی توانسته اند تا برخی مناطق مرتفع را از وجود مخالفان مسلح پاکسازی کنند.

جنرال افضل امان رییس اوپراسیون وزارت دفاع به رادیو آزادی گفت:

" به صورت مشخص امروز در استقامت جرم قطعات و جزوتام های ما پیشروی داشتند و دو ارتفاع یا دو نقطه حاکم از لحاظ نظامی بسیار ستراتیژیک از طرف قوت های ما تصرف شد.

تمام ساحات خستک تحت مراقبت جدی ما قرار دارد و بعد از آنزمینه را مساعد می سازد برای انکشاف بعدی و رفتن قوت ها به داخل دره خستک."

آقای امان افزود که در جریان درگیری ها به مخالفان مسلح دولت تلفات سنگین وارد شده است.

مقام های محلی ولایت بدخشان دیروز از سقوط ولسوالی یمگان خبر دادند.

به گفته مقام ها در حمله به هدفتصرف این ولسوالی حدود سه صد تن از مخالفان مسلح به شمول دهها تن از جنگجویان خارجی اشتراک داشتند.

نماینده های مردمولایت بدخشان در ولسی جرگه می گویند که مرکز ولسوالی یمگان هنوز هم در کنترول مخالفان مسلح دولت است.

ذکریا سودا یکی از این وکلا در صحبت با رادیو آزادی گفت که نیرو های امنیتی تا حال عملیات تصفیوی را بر ضد مخالفان مسلح آغاز نکرده اند.

" عملیات تا حال آغاز نشده و نیرو ها در حال گرفتن آماده گی و تنظیم شان استند تا یک عملیات را آغاز کنند و مناطق از دست رفته را پس بگیرند.

گرفتن ولسوالی برای ما آنقدر مهم نیست، مهم این است که ستراتیژی برای حفظ ولسوالی موجود باشد."

اما مقام های امنیتی می گویند که عملیات قبلاً آغاز شده است.

به گفته این نیرو ها، قوای امنیتی از ولسوالی یمگان عقب نشینی تکتیکی کرده اند.

نماینده های مردم ولایت بدخشان در شورای ملی از نهاد های امنیتی می خواهند که تدابیر جدی را به هدف جلوگیری از تحرکات مخالفان مسلح دولت در بدخشان به خصوص ولسوالی های آسیب پذیر این ولایت روی دست بگیرند.

XS
SM
MD
LG