لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۰۰

"کمکها با در نظرداشت ریفورم و آجندای حکومت افغان اولویت داده شده است"


مایک مک کینلی سفیر امریکا در کابل

سفیر امریکا در کابل می گوید: کشورش آماده همکاری همه جانبه و درازمدت با افغانستان است.

مایک مک کینلی در مراسم تجلیل از روز استقلال امریکا در کابل گفت که کشورش در چوکات ماموریت حمایت قاطع به آموزش نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

آقای کینلی افزود که کشور اش به کمک هایش با حکومت وحدت ملی در جهت مبارزه با فساد و فراهم سازی سهولت های آموزشی و صحی با افغانستان متعهد است.

او در ادامه همچنان گفت که برای همکاری هایش با در نظر داشت ریفورم و آجندای حکومت افغانستان اولویت داده است:

"ما کمک های اولیه خود را به اساس ریفورم و آجندای حکومت افغانستان تنظیم کردیم، ما همچنان در مرحله نهایی بحث ها در مورد مشارکت انکشافی قرار داریم، به اساس این مشارکت در عملی شدن پلان های صد روز امریکا از کابینه جدید افغانستان حمایت می کند تا برای مردم افغانستان خدمات ارایه کند."

ایالات متحده امریکا در چهارم جولای سال 1776 میلادی استقلال خود را از بریتانیا بدست آورد.

در همین حال حکمت خلیل کرزی معین سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان در جریان این نشست گفت که امریکا و افغانستان هر دو به یک تهدید مشترک مواجه اند و باید علیه تروریزم مبارزه نمایند.

آقای کرزی از قربانی های افرادی ملکی و نظامی امریکا در افغانستان در سیزده سال گذشته قدر دانی کرد.

" در این نشست که به مناسبت روز استقلالیت امریکا می باشد می خواهم از خدمات نظامی و ملکی امریکا در افغانستان استقبال کنم، کسانی که به قیمت حیات خود خدمت کردند."

مقام های امریکایی در حالی از ادامه کمک و همکاری های شان با افغانستان اطمینان می دهند که برخی مردم و اعضای ولسی جرگه نسبت به برخورد امریکا نسبت به افغانستان انتقاد کرده می گویند که علیه وضعیت نامناسب امنیتی در این کشور اقدام نمی کند.

اما مقامات امریکایی گفته اند که پس از سال 2015 امریکا در افغانستان ماموریت نظامی ندارد فقط در بخش آموزش، تمویل و کمک به افراد ملکی ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG