لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۳۴

انیس: پیش از تأمین صلح و امنیت باید نیروهای افغان تجهیز گردند


نگرانی ها در مورد پروسه صلح و تجهیز نیروهای امنیتی افغان از موضوعاتی است که در روزنامه های امروز چاپ کابل بیشتر بازتاب یافته است.

چراغ

روزنامه غیر دولتی چراغ در مطلبی به نگرانی های شورای ملی در رابطه به پروسه صلح پرداخته است.

در مطلب اظهارات عبدالرؤف ابراهیمی رییس ولسی جرگه به نشر رسیده که گفته است: گفتگو های پنهانی صلح نتیجه مطلوب در قبال نخواهد داشت.

در مطلب به نقل از رییس و برخی از اعضای ولسی جرگه آمده است که در خطاب به رهبران حکومت گفته اند، با مقامات بلند رتبه طالبان مسلح گفتگو کنید.

اطلاعات روز

روزنامه غیر دولتی اطلاعات روز سرمقاله اش را به نگرانی های تاجکستان از افزایش نا امنی ها در شمال افغانستان اختصاص داده است.

سرمقاله نویس گفته است که نگرانی های تاجکستان از شدت نا امنی ها در ولایات بدخشان و قندز بجا است.

سرمقاله نویس نوشته است که افغانستان و تاجکستان با دشمن مشترک مواجه اند و هر دو کشور بیشتر از پیش به همکاری یکدیگر نیاز دارند.

انیس

روزنامه دولتی انیس سرمقاله اش را به این موضوع اختصاص داده که پیش از تأمین صلح و امنیت باید نیروهای امینتی افغان تجهیز گردند.

سرمقاله نویس گفته است که طالبان مسلح حملات بهاری شان را امسال شدت بخشیده اند تا نشان دهند که توانایی ضعیف ساختن حکومت را دارند.

در سرمقاله آمده است که طالبان مسلح تا هنوز به گفتگو های رسمی صلح تمایل نشان نداده اند و خواست های صلح را همواره با تفنگ پاسخ داده اند.

انیس نوشته است که طالبان مسلح تلاش دارند تا با انجام حملات امتیازات بیشتری را در گفتگو های احتمالی صلح بدست آورند.

سرنوشت

روزنامه غیر دولتی سرنوشت در صفحه نخست اش نوشته که خارجی ها می خواهند به طالبان مسلح در افغانستان مشروعیت بدهند.

روزنامه به نقل از برخی کارشناسان نوشته که خارجی ها تلاش دارند تا به جهانیان تصویری دیگری از طالبان مسلح بدهند و با این کار آنان را درحکومت افغانستان شریک سازند.

سرنوشت گفته است که نشست های اخیر میان مقامات دولتی افغان و طالبان مسلح در دوبی، ناروی و قطر برخی از این تلاش ها بوده است.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG