لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۱۶

گروهء دولت اسلامی(داعش)، تهدید جدید برای معادن افغانستان


وزارت معادن و پترولیم افغانستان گروه دولت اسلامی یا داعش را برای معادن این کشور تهدید جدید می داند.

درکنار گروه های مسلح خود سر و زورمندان محلی گروه دولت اسلامی یا داعش نیز به دنبال منابع اقتصادی در افغانستان است.

داوود شاه صبا وزیر معادن و پترولیم افغانستان می گوید که معادن یکی از منابع خوب اقتصادی برای داعش بوده و این مسأله به گفته وی چالش جدید در برابر استخراج معادن در این کشور می باشد.

آقای صبا می گوید که این موضوع را به گونه یک چالش جدی در نشست شورای وزیران افغانستان نیز مطرح کرده است:

" چالش امنیتی جدید ما یکی هم داعش است، داعش دنبال نقاط اقتصادی می گردد و یکی این نقاط معادن است.

اگر مطابق یک چوکات قانونی قرارداد استخراج معادن را بدهیم، در جای که نیروهای امنیتی افغان نباشد پس نظارت کی خواهد کرد آیا پرسان صورت خواهد گرفت."

وزیر معادن و پترولیم افغانستان این نگرانی ها را در حالی مطرح می کند که مقامات افغان حضور و فعالیت گروه دولت اسلامی معروف به داعش را در برخی نقاط این کشور تایید کرده اند.

این در حالیست که همین حالا نیز برخی از معادن افغانستان به گونه غیر قانونی از سوی افراد زورمند محلی و گروه های مسلح غیر مسوول استخراج و به خارج از کشور قاچاق می شود.

وزارت معادن و پترولیم افغانستان می گوید که نا امنی ها از مشکل عمده در برابر استخراج قانونی معادن بوده و روند نظارت از تطبیق قرارداد ها در این بخش را نیز صدمه زده است.

در این حال وزارت امور داخله افغانستان هر چند می پذیرد که استخراج خود سر معادن در برخی نقاط این کشور ادامه دارد اما می گوید که گروه دولت اسلامی این توانایی را ندارد که که معادن افغانستان را تهدید کند.

نجیب دانش معاون سخنگوی این وزارت روز سه شنبه به رادیو آزادی در مورد گفت:

" داعش در سطح و جایگاهی نیست که تهدید برای معادن افغانستان باشد بلکه با جزی ترین حرکت در گوشه و کنار افغانستان سرکوب می شود.

اما شبکه های تروریستی همواره تلاش کرده تا به منابع اقتصادی کشور ها دسترسی پیدا کنند چنانچه در عراق و سوریه می بینیم.

اما افغانستان متفاوت از این کشور هاست و اما تلاش های آنان نتیجه نمی دهد."

در این حالیست که برخی از اعضای شورای ملی و مردم عام نیز بار ها گفته اند که در بسیاری ولایات افغانستان معادن به گونه غیر قانونی و خود سر استخراج شده و پول آن به جیب زورمندان محلی و مخالفان مسلح دولت می رود.

به گفته آنان اگر به تأمین امنیت معادن توجۀ لازم صورت نگیرد و گروه دولت اسلامی یا داعش نیز چشم به آن دوخته باشد افغانستان با چالش بیشتر امنیتی و اقتصادی روبرو خواهد شد.

نسیم شفق

XS
SM
MD
LG