لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۲۱

احمد داوود اوغلو، صدراعظم ترکیه استعفا کرد


رئیس جمهور ترکیه که بخاطر نتیجه انتخابات پارلمانی این کشور تکان خورده است پس از پذیرفتن استعفای صدراعظم کشورش از او و اعضای کابینه خواست که تا زمان تشکیل حکومت نو به کار خود ادامه بدهند.

حزب بر سر اقتدار عدالت و توسعه به رهبری احمد داوود اوغلو در انتخابات روز یکشنبه اکثریت کرسی ها را در پارلمان از دست داد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده است، که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیروز اوغلو را به ریاست جمهوری فراخواند و در پشت در های بسته یک ساعت با او صحبت کرد.

این خبرگزاری به نقل از یک مقام که نامش افشا نشده گزارش داده که این یک پروسه تشریفاتی بود و رئیس جمهور بار دیگر داوود اوغلو را فرا خواهد خواند و در مورد تشکیل یک حکومت ائتلافی با دیگر احزاب، با او مشوره خواهد کرد.

اما به گزارش خبرگزاری فرانسه، با در نظرداشت اینکه هیچ جناح دیگر برای تشکیل حکومت ائتلافی تمایل نشان نداده، احتمال زیاد می رود که انتخابات دوباره برگزار شود.

در انتخابات پارلمانی ترکیه، حزب عدالت و توسعه 41 درصد آرا، حزب جمهوریخواه خلق 25 درصد آرا، حزب جنبش ملی گرا بیش از 16 درصد آرا و حزب دموکراتیک خلق ها 13 درصد آرا را به دست آوردند.

به این ترتیب، حزب عدالت و توسعه از جمله 550 کرسی پارلمان، 258 کرسی را به دست آورد، که این رقم کمتر از آرای لازم برای کسب اکثریت است.

رهبران این سه حزب در هنگام مبارزات انتخاباتی شان گفته بودند، که نمی خواهند با حزب عدالت و توسعه حکومت ائتلافی تشکیل بدهند.

بر اساس گزارشها، اگر تلاش ها برای تشکیل حکومت ائتلافی در ترکیه ناکام شود، رئیس جمهور اردوغان می تواند ظرف 45 روز انتخابات جدید را اعلام کند.

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر حزب دموکراتیک خلق هاست.

حزب اش در جریان بیش از یک دهه برای اولین بار توانست در پارلمان کرسی به دست بیآورد.

او پس از اعلام نتایج انتخابات گفت، که با حزب عدالت و توسعه ائتلاف نخواهد کرد، اما تاکید کرد که:

" ما آماده استیم تا در روشنایی قانون اساسی از هر اقدام ترویج کننده آزادی ها پشتیبانی کنیم. ما آماده استیم تا بخاطر ایجاد یک سیستم پارلمانی دموکراتیک و فراگیر کار کنیم. "

در کنار برگزاری دوباره انتخابات، گزینه دیگر اینست که حزب عدالت و توسعه به تنهایی حکومت تشکیل بدهد.

اما این حکومت بخاطر نداشتن اکثریت در پارلمان، یک حکومت ضعیف خواهد بود.

XS
SM
MD
LG