لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۲:۲۵

"تا پایان ماه اپریل سال جاری تقریباً 2000 غیر نظامی افغان در اثر جنگ کشته شده اند"


نشریۀ مرکز خبری ملل متحد از قول مارک باودین، معاون نمایندۀ خاص این سازمان در افغانستان میگوید که تا پایان ماه اپریل سال جاری تقریباً دوهزار نفر غیر نظامی در اثر جنگ در این کشور کشته و نه صد و هشتاد نفر دیگر زخمی شده بودند.

او در اظهارات روز یکشنبه خود خاطرنشان ساخته است که شمار زخمیان در شفاخانۀ حالات عاجل درکابل تاثیر ویرانگر جنگ را نشان میدهد.

داکتران این شفاخانه به معاون نمایندۀ ملل متحد گفته اند که شمار زخمیان غیرنظامی امسال نسبت به سال گذشته پنجاه فیصد افزایش یافته است.

او گفته است که به خصوص دراین زمانی که نیازمندی های روز افزون احساس میشود خیلی نگران کننده است که کارکنان کمک های بشری خود هدف قرار میگیرند.

در این میان روزنامۀ دیلی تیلیگراف دریک عنوان درشت خود نوشته است: " یک عسکرامریکایی که شانزده نفر از اهالی یک قریه درافغانستان را کشته است می گوید که جنگ او را چنان سراسیمه وخسته ساخته بود که همۀ عراقی ها وافغانان را دشمن می پنداشت."

روزنامه زیر این عنوان خود عکس این عسکر امریکایی بنام رابرت بیلز را نیز نشر کرده است.

روزنامه میافزاید که این عسکر امریکایی که به جرم کشتن شانزده نفر از افغان ها درسال 2012 محکوم شده است می گوید او که هنگام حضور چهارسالۀ خود درافغانستان وعراق عاطفۀ خود نسبت به عراقی ها وافغان ها را ازدست داده بود.

او دریک نامه به قوماندان پایگاه لویس مککورد التماس کرده است که حبس دایمی او تخفیف شود.

رابرت بیلز دراین نامه گفته است که پس از سپری نمودن دوسال درزندان فهمیده است که :" آنچه را که عادی فکر می کرد نهایت دور از عادی بودن بود."

روزنامه می نویسد که یک سخنگوی اردوی امریکا روز جمعۀ گذشته گفت که دگر جنرال ستیفان لینزا این درخواست مبنی بر لغو یا تعدیل حکم را رد کرده است.

دیلی تیلیگراف می افزاید که این قضیه به محکمۀ استیناف جنایات نظامی راجع می شود که امکان دارد قاضیان نظامی یکروزی دربارۀ آن دوباره غور کنند.

XS
SM
MD
LG