لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۲۶

کارشناسان در مورد اظهارات اشرف غنی دربارهء پاکستان، چی می گویند؟


برخی از اعضای شورای ملی و کارشناسان افغان، اظهارات اخیر رئیس جمهور غنی را تلاش برای متوجه ساختن پاکستان به اشتباهات اش در قبال افغانستان میدانند.

نذیر احمد احمدزی معاون دوم ولسی جرگه روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که رئیس جمهور در سفرش به ولایت قندهار با صراحت از پاکستان خواست که تعهداتش درقبال افغانستان را صادقانه عملی کند.

آقای احمدزی میگوید، هدف ازاظهارات اخیر رئیس جمهوراشرف غنی این است تا پاکستان سیاست نادرست اش در برابر افغانستان را تغییردهد:

" در افغانستان برخلاف نظام فعلی شایعاتی پخش شدند که گویا داکترصاحب اشرف غنی با پاکستان دررابطه به خط دیورند معامله کرده وتفاهمنامه ای را هم امضا کرده که خلاف منافع ملی کشوراست. ازاینروبه مردم وضاحت داد وازپاکستان یاد کرد که من این کشور را متوجه اشتباهاتش کردیم وگفتیم که اگرواقعاً میخواهی با ما دوستی کنی خط مشی ما اینست که لانه های تروریزم را ازنابود سازی با ما صادقانه دوستی کنی. "

رئیس جمهور اشرف غنی روزسه شنبه به ولایت قندهار سفر کرد و درجمع ازمردم اظهارداشت که پاکستان از36 سال به این طرف با افغانستان در یک جنگ اعلام ناشده قراردارد.

آقای غنی درادامه سخنانش گفت که برای تامین صلح در کشورنیازاست تا نخست میان دو دولت صلح شود، اما وی تاکید کرد که این صلح باید مطابق با شرایطی دولت افغانستان باشد.

درعین حال نجیبه حسینی یکتن ازسناتوران، بر راه حل های سیاسی مشکلات موجود میان افغانستان وپاکستان تاکید کرده میگوید که این اختلافات باید بیشتر ازاین به درازا کشانیده نشود:

" در بیش از36 سال یا کمتروزیادترازآن که مناسبات همیشه خراب بوده است. جناب رئیس جمهوریکباردیگرنشان داد که ما واقعاً میخواهیم مشکل خود را با پاکستان حل کنیم، بخاطری که افغانستان با پاکستان همسایه است. "

درعین حال برخی ازکارشناسان مسایل سیاسی افغان میگویند که حکومت این کشور باید سیاست خارجی مستقل ومتوازن با کشورهای منطقه وهمسایه داشته باشد.

کمال سادات یکتن ازاین کارشناسان میگوید که مقامات حکومت باید رهبران سیاسی پاکستان را در راستای همکاری دوجانبه تشویق کنند:

" ما میخواهیم که حکومت وحدت ملی پالیسی ای داشته باشد تا کشورهای همسایه ودیگرممالک بفهمند که افغانستان درفکر، درسیاست ودردیپلوماسی خود مانند گذشته عمل نمیکند وحکومت وحدت ملی با فکرودیپلوماسی جدید کار میکند. "

پس از تشکیل حکومت وحدت ملی، انتقاد های زیادی در خصوص چگونگی سیاست خارجی حکومت مبنی بر تمرکز بیشتر به گسترش روابط با پاکستان و سرد شدن روابط میان افغانستان وهند مطرح شده است.

سید کمال سادات آگاه مسایل سیاسی تاکید میکند که تنظیم سیاست خارجی متوازن حکومت وحدت ملی در راستای جلب همکاری های بیشتر کشورهای همسایه و منطقه بخصوص پاکستان کمک خواهد کرد.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG