لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۳۵

از ورود یک فعال حقوق بشر بریتانیا به آذرباییجان ممانعت شد


ایما هیوز (Emma Hughes) یک فعال حقوق بشر بریتانیایی

ایما هیوز (Emma Hughes) یک فعال حقوق بشر بریتانیایی که به حیث کمپاینر در نهاد(British rights group Platform) در لندن کار می کند و اکثراً از وضعیت حقوق بشر در آذرباییجان انتقاد کرده است می گوید، روز سه شنبه در میدان هوایی بین المللی حیدرعلییف در باکو، هنگام کنترول پاسپورت، مقامات آذرباییجان برایش گفتند که نام وی در لست سیاه قرار دارد و از ورودش به آذرباییجان جلوگیری شد.

ایما هیوز درصحبت با بخش آذری رادیو آزادی گفت:

"من انتظار داشتم که داخل آذرباییجان شوم، مخصوصاً به خاطر آنکه برایم اجازه داده شده و تکت فروخته شده بود."

مقامات غربی و گروه های بین المللی حقوق بشر حکومت آذرباییجان را به آغاز سرکوب های برنامه ریزی شده و هماهنگ مخالفان حکومت، خبرنگاران مستقل و سازمان های غیر دولتی متهم می کنند.

گفته می شود حدود 100 تن توسط مقامات آذرباییجان به حیث زندانی سیاسی نگهداری می شود. منتقدان می گویند حکومت آذرباییجان با استفاده از بازی های اروپایی در تلاش آن است تا سابقهء بد این کشور را در زمینهء حقوق بشر سفید جلوه دهد.

حدود شش هزار ورزشکار از 50 کشور جهان در بازی های اروپایی که قرار است از تاریخ 12 تا 28 جون در شهر باکو دایر شود، رقابت خواهند کرد.

ایما هیوز (Emma Hughes) فعال حقوق بشر بریتانیایی می گوید، وی پلان داشت تا در جریان این مسافرتش به باکو بر علاوهء ارزیابی وضعیت حقوق بشر در آذرباییجان، قضیهء رسول کفاروف (Rasul Cafarov) را نیز بررسی کند.

رسول کفاروف فعال حقوق بشر آذرباییجان در ماه اگست دستگیر و به شش و نیم سال زندان محکوم شده است.

در ماه مارچ سال جاری به گیورگی گوگیا (Giorgi Gogia) کارشناس سازمان دیده بان حقوق بشر که می خواست در محاکمهء رسول کفاروف و انتقام علییف وکیل حقوق بشر که به هفت ونیم سال زندان محکوم شد، اشتراک کند نیز اجازه ورود به آذرباییجان داده نشد.

به سازمان عفو بین الملل که در نظر دارد قبل از آغاز بازی های اروپایی، در مورد تخطی ها از حقوق بشر در آذرباییجان یک کنفرانس مطبوعاتی را در باکو دایر کند، نیز اجازهء ورود به این کشور داده نشده است.

please wait

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00
لینک مستقیم

XS
SM
MD
LG