لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۵۵

برای کسبه کاران در کابل یک پارک صنعتی ساخته می شود


نماینده های کسبه کاران بیست ولایت افغانستان از رئیس جمهور غنی خواسته اند تا جهت رشد صنایع دستی در کشور، یک پارک صنعتی برای شان ساخته شود.

آنها در این دیدار که دیروز در ارگ صورت گرفت، همچنان خواهان تعدیل برخی قوانین وضع شده بالای کسبه کاران و پیشه وران شدند.

بر اساس گزارش، در حال حاضر بیش از یک میلیون کسبه کار و پیشه ور در افغانستان مشغول کار اند اما آنها شکایت دارند که به مشکلات شان توجه نمیشود و هر روز تولیدات خارجی جای محصولات کاری آنها را میگیرد.

رئیس جمهور افغانستان با کسبه کاران تعهد کرده که برای آنها پارک صنعتی در کابل ساخته خواهد شد و تلاش های مشابه در ولایت های کشور نیز صورت خواهد گرفت.

اشرف غنی به مناسبت روز بین المللی کسبه کاران، با نماینده های پیشه وران و کسبه کاران بیش از بیست ولایت در ارگ ریاست جمهوری دیدار کرد و از تلاش های تازه خبر داد.

خان جان الکوزی معاون اول اتاق تجارت و صنایع افغانستان هم در این نشست شرکت داشت.

آقای الکوزی به رادیو آزادی گفت: رئیس جمهور پیشنهاد آنها را برای دادن زمین جهت ساخت پارک صنعتی پذیرفت:

" پیشنهادی مطرح شد که یک پارک صنعتی خاص، برای صنوف مشترک کسبه کاران در کابل و یا اطراف پایتخت داده شود تا آنها صنایع شانرا مانند زرگری، سوزن دوزی، چرم گری وسایر صنایع دستی که خیلی قدمت دارد، مانند پوستین دوزی، ساختن قره قل و قالین بافی تقویت شود. در این مورد پیشنهاد مطرح شد که باید برای ما زمین داده شود تا در آن پارک و شهرک بسازیم. رئیس جمهور استقبال کرد و دستور داد تا این کار به زودی صورت گیرد."

در حال حاضر بیش از یک میلیون کسبه کار و پیشه ور در افغانستان مشغول کار اند اما آنها شکایت دارند که به مشکلات شان توجه نمیشود و هر روز تولیدات خارجی جای محصولات کاری آنها را میگیرد.

در نشست ارگ به این موضوع هم اشاره شده که زمین های زیاد دولتی را در کابل، زورمندان غصب کرده اند.

رئیس جمهور غنی به وزارت های تجارت، کار و امور اجتماعی و عدلیه و همچنان شاروالی کابل مشوره داده تا مشکلات کسبه کاران و پیشه وران را حل کنند.

محمد حسن سپاهی رئیس اتحادیه ملی کسبه کاران افغانستان در این نشست پیشنهاد کرد که در قوانین وضع شده بالای آنها تعدیل و تغییر به میان آید.

کسبه کاران و پیشه وران شکایت دارند که بر برخی اموال تولید شده در داخل کشور هم مالیه وضع شده است.

بر اساس گزارش، کسبه کاران همچنان از مالیه بر جواز های کاری و تجارتی شان شکایت دارند.

در سال 1393 شمسی لایحه تصویب شد که براساس آن مالیه بر جواز تجارتی بیشتر میشود.

حالا در جلسه دیروز ارگ تعهد صورت گرفت که در این لایحه تعدیل صورت خواهد گرفت.

جاوید نعیمی.

XS
SM
MD
LG