لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۴۵

"رییس جمهور افغانستان خواهان صلح با پاکستان می باشد"


اکسپرس تربیون

روزنامه اکسپرس تربیون در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان رییس جمهور افغانستان خواهان صلح با پاکستان می باشد. به نوشته روزنامه رییس جمهور افغانستان به این نظر است که صلح با برادر صورت نمی گیر بلکه صلح باید بین کسانی ایجاد شود که در جنگ هستند.

به این ترتیب به نوشته اکسپرس تربیون رییس جمهور اشرف غنی نشان میدهد که کشورش با پاکستان در حال جنگ قرار دارد. اشرف غنی در جریان سفر خود به کندهار گفته است، افغانستان باید مذاکرات صلح را با پاکستان آغاز نماید تا طالبان برای حاضر شدن به میز مذاکره تشویق شوند.

روزنامه همچنان از قول رییس جمهور اشرف غنی می نویسد که گفته است، سر و صدا ها در باره امضای موفقتنامه با اداره استخبارات نظامی پاکستان آی اس آی آوازه می باشد. به گفته او این تفاهم نامه بررسی خواهد شد و تنها در صورتی امضا می شود که با مردم مشوره شود.

انترنیشنل هرالد تربیون

روزنامه انترنیشنل هرالد تربیون در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان تلاشهای حکومت افغانستان برای مبارزه با فساد اداری بیشتر شده است.

به نوشته روزنامه هرچند فساد اداری گسترده در افغانستان وجود دارد و این عمل مشکلات زیادی را در راه مصرف کمک های بین المللی مخصوصاً کمک های امریکا به افغانستان ایجاد کرده است، اما سرمفتش خاص بازسازی امریکا در افغانستان جان سوپکو به این نظر است که دو رهبر افغانستان رییس جمهور اشرف غنی و رییس اجراییه عبدالله عبدالله به موضوع فساد اداری توجه جدی را جلب کرده اند.

به نوشته روزنامه اشرف غنی و عبدالله عبدالله که به اساس یک توافق تقسیم قدرت اداره افغانستان را بدست گرفتند، نسبت به حکومت رییس جمهور پیشین حامد کرزی در دو ساحه فعالیت را بیشتر کرده اند، یکی بهبود روابط با واشنکتن که در زمان آقای کرزی سرد شده بود، و دوم افزایش تلاشها برای مبارزه با فساد اداری.

نیویارک تایمز

روزنامه نیویارک تایمز در شماره اخیر خود به حملات راکتی بر قرارگاه بگرام اشاره نموده و مطلبی را به نشر رسانده است.

به نوشته روزنامه در ظرف دو روز قرار گاه بگرام که یک زمانی مرکز عملیاتی قوای امریکا در افغانستان به شمار میرفت و امنیت جدی در اطراف آن بر قرار بود دو بار مورد حمله راکتی قرار گرفت. حمله راکتی که صبح چهارشنبه صورت گرفت تلفات و خسارات نداشت.

اما به نوشته روزنامه نیویارک تایمز در حمله روز دوشنبه یک کارمند ملکی وزارت دفاع امریکا کریسی دیویس Krissie Davis کشته شد که 54 سال عمر داشت.

XS
SM
MD
LG