لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۳۸

هشدار بانک جهانی به کشور های در حال رشد!


بانک جهانی به کشور های در حال رشد هشدار داده است که نوسانات اقتصادی در چند ماه آینده مسیر پیشرفت اقتصادی آنها را با مشکلات روبرو خواهد ساخت.

بانک جهانی روز چهارشنبه به کشور های آسیای مرکزی تا افریقا هشدار داد که تمامی کشور های در حال توسعه، در آینده اقتصاد ضعیف تر را تجربه خواهند کرد.

به گفتهء کاشویک باسو یک اقتصادان بانک جهانی دلیل این مشکل تصمیم بانک مرکزی ایالات متحده می باشد که قرار است در ماه های آینده میزان سود خود را افزایش دهد.

میزان سود پایین بانک مرکزی امریکا از سال 2000 میلادی بدینسو زمینه سرمایه گزاری را در سراسر جهان به خصوص در کشور های که اقتصاد شان در حال رشد است از ترکیه تا افریقای جنوبی بیشتر ساخته بود.

اما افزایش میزان سود این بانک در ماه های آینده، کشور های قرضدار را مجبور به پرداخت بیشتر سود خواهد کرد و به این ترتیب این کشور ها جرائت سرمایه گزاری بیشتر را نخواهند داشت.

علاوه بر این افزایش میزان سود از سوی بانک فدرال امریکا همچنان میتواند اسعار خارجی را در برابر دالر زیر فشار قرار دهد.

بانک جهانی از بانک فدرال خواسته است تا افزایش میزان سود اشرا تا سال آینده به تعویق بی اندازید.

رییس وجهی بین المللی کریستین لاگارد می گوید، افزایش میزان سود را می توان به تعویق انداخت، زیرا نشانه های وجود دارند که بر اساس آن ممکن حد اوسط معاشات در امریکا افزایش یابد.

از سوی دیگر کاشویک باسو اقتصادان بانک جهانی بدین باور است که اگر افزایش میزان سود از سوی بانک مرکزی امریکا معطل شود برای اقتصاد جهانی بهتر خواهد بود.

XS
SM
MD
LG