لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۸

مرحله اخیر مذاکرات اتمی با ایران خیلی دشوار خواهد بود


در حالیکه از ضرب الاجل رسیدن به یک توافق نهایی اتمی میان غرب وایران فقط چند هفته باقی مانده است یک مقام امریکایی روز چهارشنبه هشدار داد که مرحلۀ اخیر مذاکرات برای مهار کردن برنامۀ اتمی ایران بسیار دشوار خواهد بود.

قرار است این توافق که از سالیان متمادی برای آن تلاش شده است و اسرائیل سخت مخالف آن می باشد، برنامۀ اتمی ایران را محدود و تعزیرات بین المللی براین کشور را دور سازد.

اسرائیل میگوید هرگونه توافقیکه به میان آید شک دارد که اهداف ایران را محدود سازد.

این مقام امریکایی که از وی نام گرفته نشده به خبرگزاری فرانسه گفته است:

" طوریکه پس از توافق مقدماتی لوزان پیش بینی داشتیم مرحلۀ آیندۀ این پروسه بسیار دشوار خواهد بود چون در بارۀ تفصیلات صحبت خواهد شد. "

طبق ضرب الاجل پذیرفته شده باید مذاکره کنندگان ایران وشش کشور بزرگ جهان، امریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان تا پایان ماه جاری به یک توافق اتمی همه جانبه دست یابند.

تهران و واشنگتن در گفتگوی اخیر خود در جنیوا نتوانستند اختلافات خود به خصوص در مورد تفتیش تاسیسات اتمی ایران را دور سازند.

مسایل دشوار دیگری چون ابعاد نظامی محتمل برنامۀ اتمی ایران و تقاضای تفتیش پایگاهای نظامی این کشور توسط ملل متحد نیز هنوز لاینحل باقی مانده است.

یوکیا امانو مدیر عمومی سازمان جهانی نظارت انرژی اتمی روز دوشنبه گفت که اگر تهران توافقات اخیر در لوزان را عملی سازد مسایل مربوط به ابعاد محتمل نظامی برنامۀ اتمی ایران حل خواهد شد:

" من مطمین هستم که اگر ایران اقدامات اعلامیۀ لوزان را تطبیق میکند مسایل ابعاد نظامی محتمل امکان دارد در مدت زمان مناسب مشخص و واضح ساخته شوند. "

ایران اصرار می ورزد که برنامۀ اتمی این کشور اهداف مسالمت آمیز را دنبال میکند ولی کشورهای غربی بیم دارند که امکان دارد تهران در عقب این برنامۀ خود برای ساختن اسلحۀ اتمی و یا کسب توانایی ساختن چنین اسلحه تلاش کند.

XS
SM
MD
LG