لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۳۹

رییس جمهور غنی خواهان ایجاد شفافیت در سیستم کاری ادارات مربوط به ملل متحد شد


رییس جمهور افغانستان چگونگی فعالیت نهاد های وابسته به سازمان ملل متحد را در این کشور و موثریت آن را مورد بررسی قرار داد.

محمد اشرف غنی در یک نشستی که دیروز در همین مورد ارگ برگزار شد گفت که یک نظر سنجی در همکاری با دفتر هبیتات ملل متحد در شهر های مهم افغانستان انجام شود تا نظریات مردم این کشور در ارتباط به پروژه ها و فعالیت نهاد های حکومتی و غیر حکومتی انعکاس یابند.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید که در این نشست مسوولان و نماینده گان برنامهء انکشافی سازمان ملل متحد، یونیسف، سازمان صحی جهان، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده گان، برنامهء غذایی جهان، سازمان غدا و زراعت ملل متحد و ادارهء مبارزه با جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد اشتراک کرده بودند.

در خبرنامهء ریاست جمهوری به نقل از رییس جمهور اشرف غنی گفته شده است که نهاد های وابسته به سازمان ملل متحد در افغانستان باید در داخل سیستم کاری شان شفافیت ایجاد کنند، برنامه های تکراری را حذف نمایند و روند استخدام افغان ها را در این نهاد ها تسریع بخشند.

رییس جمهور افغانستان از ادارات ملل متحد در این کشور همچنان خواسته است که روی ترتیب یک میکانیم به هدف تشخیص موثریت حسابدهی و شفافیت در این ادارات کار کنند.

شماری از کارشناسان می گویند که در کنار موجودیت فساد در ادارات حکومت افغانستان، فساد در تعدادی قرار داد های خارجی و برخی پروژه های که از سوی نهاد های بین المللی در این کشور تطبیق می شوند نیز وجود دارد.

ولی محمد رسولی معین پیشین وزارت فواید عامه افغانستان که با بعضی نهاد های بین المللی نیز کار کرده است می گوید که در زمینه به میان آمدن شفافیت در مصرف کمک های خارجی و اجرای پروژه ها در افغانستان باید طرز العمل های تخنیکی تهیه شوند.

به اساس خبرنامهء ریاست جمهوری افغانستان، آقای غنی از ادارات ملل متحد در این کشور نیز خواسته است که انتقال مسوولیت ها و تخصص شان را برای افغان ها در اولویت های کاری خود قرار بدهند.

گفته می شود به علت ظرفیت پایین ادارات حکومت افغانستان و عدم نظارت درست از نحوه کمک های بین المللی در این کشور، ملیارد ها دالر کمک جامعه جهانی طی بیش از 10 سال اخیر به درستی مصرف نشده است و در برخی موارد در پروژه های مصرف شده که موثریت کم بوده است.

مردم و آگاهان از حکومت افغانستان می خواهند که به ایجاد شفافیت در کار اجرای پروژه ها در این کشور توجه جدی به خرچ بدهد.

XS
SM
MD
LG