لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۸

دوران: مشکلات زیربنایی در بخش قوای هوایی 90 درصد بر طرف شده است


در حالیکه همواره نگرانی های در باره وضعیت نیروهای هوایی افغانستان مطرح بوده، وزارت دفاعمی گوید که مشکلات زیربنایی در این بخش، نود درصد حل گردیده است.

محمد دوران معاون لوی درستیز در امور قوت های هوایی این وزارت روز شنبه طی نشستی در کابل به خبرنگاران گفت: از آغاز سال جاری خورشیدی در بخش هوایی دست آورد های خوبی داشته اند.

آقای دوران افزود که در برخی موارد مانند بخش های مهاربوی و استخدام قوه بشری هنوز هم با چالش های روبرو اند:

"در قسمت زیربنا ها مشکلات قوای هوایی فکر می کنم که اضافه تر از نود درصد حل گردیده، تجهیزات و طیارات که ما در اختیار قوای هوایی داریم، مطابق پلان در تمام بخش های تطبیق شده، در قسمت حمایه نزدیک واقعاً چالش های وجود دارد و راه های حل آنرا شخصاً رییس جمهور تحت کنترول خود گرفته است."

آقای دوران گفت: کار اعمار زیربنا های هوایی در کابل، قندهار، شیندند و هرات تکمیل گردیده و در مزارشریف و گردیز ادامه دارد.

به گفته وی، ایجاد پوهنتون هوایی، مدافع هوایی و میدان تعلیمی شنیدند می تواند در آینده نیروهای هوایی را خودکفا سازد.

وی می گوید: در حال حاضر نیروهای هوایی نه تنها در داخل کشور تعلیم می بینند بلکه شماری از محصلین در امریکا، امارات متحده عربی، هند، ایتالیا و شماری از کشور های دیگر مصروف تعلیمات هوایی هستند.

در این حال، اسحاق اتمر یک کارشناس امور نظامی می گوید که نیروهای امنیتی در این اواخر با راه اندازی عملیات های موفقانه بدون همکاری ناتو به اثبات رسانیدند که نسبت به قبل، در وضعیت بهتری قرار دارند:

"من فکر می کنم که در سه ماه گذشته نیروهای هوایی ثابت ساختند که بدون نیروهای خارجی و پوشش هوایی می توانند دشمن را شکست دهند، تا حالا ما به حدی نرسیده ایم که با کشور های همسایه و منطقه رقابت کنیم، اما اگر تجهیزات دست داشته به صورت درست مدیریت شود، می تواند فضای هوایی قوی تر ایجاد کند."

آقای اتمر می افزاید که حکومت باید ظرفیت نیروهای هوایی را بلند برده و نیاز های اساسی این نیروها را به جامعه جهانی پیشنهاد کند.

با این همه، مسوولان در وزارت دفاع تائید می کنند که برای خودکفایی کامل نیروهای هوایی به زمان زیادی نیاز است.

تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG