لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۳۵

"در قسمت تأمین صلح با بزرگان اقوام مشوره می شود"


آرشیف

مقام های وزارت سرحدات اقوام و قبایل افغانستان می گویند: بخاطر تأمین صلح در کشور سفر های را به هدف مشوره با بزرگان اقوام و برجسته ساختن نقش آنان در این پروسه به زون های مختلف کشور آغاز کرده اند.

مسوولان وزارت سرحدات اقوام و قبایل افغانستان انتقاد می کنند که در چند سال گذشته نقش بزرگان قوم در روند صلح از سوی نهاد های که در این راستا کار می کنند نادیده گرفته شده است.

محمد یعقوب احمدزی معیین این وزارت روز شنبه به رادیو آزادی گفت: به هدف انسجام و گرفتن نظریات بزرگان اقوام در راستای تأمین صلح سلسله سفر های شان را به زون های مختلف کشور آغاز کرده اند:

"ما روز پنجشنبه که جرگه داشتیم در ولایت ننگرهار از ولایات لغمان، نورستان و کنر نیز همه اقوام حتی اهل هنود را هم خواسته بودیم جرگه دیگر ما به هرات است و باز میرویم به قندز و اقوام بغلان، قندز، تخار و بدخشان را در آنجا می خواهیم، هدف ما از این کار اینست که چگونه یک را حل برای ختم جنگ در کشور پیدا شود و مسأله مهم صلح است."

آقای احمدزی می گوید: در جرگه ولایت ننگرهار که به تازه گی برگزار گردید حدود هفت صد تن از سران اقوام مختلف شرکت کرده و حمایت شان را از آغاز این پروسه اعلام کردند.

در عین حال معیین وزارت سرحدات اقوام و قبایل افغانستان می گوید: اخیراً مرکز تجموع اقوام محلی و سرتاسری را در کابل نیز ایجاد کرده و در نظر دارند تا این چنین مرکز را به سطح زون ها نیز ایجاد نمایند.

پیش از این محمد گلاب منگل وزیر سرحدات اقوام و قبایل افغانستان حین ارایه برنامه های صد روز نخست کاری وزارت اش در مورد راه اندازی جرگه های قومی در ولایات سخن گفته بود.

این در حالیست که شورای عالی صلح افغانستان می گوید: از چند سال به این طرف کمیته های صلح در سطح ولایات فعالیت داشته و شماری از بزرگان در آن عضویت دارند.

محمد امین وقاد یک عضو این شورا حرکت تازه وزارت اقوام و قبایل را تایید کرده اما می گوید: چگونگی فعالیت مخالفان مسلح در افغانستان مسأله مغلق بوده و بیشتر به کشور های منطقه و جهان تعلق دارد:

"مسأله جریان مخالفان مسلح یک جریان عادی نیست که مردم عادی در این راستا نقش موثر داشته باشند، مردم عادی که در عقب حمایت کنند نقش خود را دارد اما چون مسأله مغلق است به کشور های همسایه، منطقه و جامعه بین المللی تعلق دارد بخصوص ناتو امریکا اما فعالیت وزارت سرحدات را تایید می کنیم و در این مورد کدام پیشنهاد و یا تردید نداریم."

تلاش ها برای تأمین صلح و ختم جنگ در افغانستان در حالی ادامه دارد که قرار گزارش ها هنوز هم جنگ میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح در برخی از ولایات این کشور ادامه دارد.

مسوولان وزارت سرحدات اقوام و قبایل تلاش های شان تازه این وزارت را برای ختم جنگ در کشور مهم خوانده و ابراز امیدواری می کنند که با آغاز این پروسه صلح در کشور تأمین خواهد شد.

اما برخی کارشناسان افغان با آنکه نقش بزرگان قوم در تأمین صلح را خالی از مفاد نمی دانند اما تأکید می کنند تا زمانیکه مخالفان مسلح به مذاکرات صلح با حکومت افغانستان حاضر نشده و کشور های همسایه از حمایت آنان دست نکشد تأمین صلح در این کشور کار دشوار است.

جاوید حسن زاده

XS
SM
MD
LG