لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۰۲

ابراهیمی: تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه باید بزودی اعلام شود


در حالیکه بر اساس قانون اساسی افغانستان برای پایان کار قانونی ولسی جرگه حدود یک هفته باقی مانده است، این جرگه تأکید می کند که حکومت باید هر چه زودتر تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه را اعلام کند.

اکثر اعضای این جرگه روز شنبه در همین رابطه بحث کردند و گفتند که ولسی جرگه یکی از ارگان های مهم قانونی گذاری بوده و در این بخش هیچ تأخیری نباید به میان آید.

عبدالرؤف ابراهیمی رییس ولسی جرگه بعد از بحث های اعضای این جرگه در مورد گفت:

" امروز رییس جمهور و رییس اجراییه را مخاطب کرده به مکلفیت های قانونی شان متوجه ساخته ایم، احترام به قانون اساسی افغانستان و احترام به حق مردم افغانستان مخاطب می کنیم که تاریخ برگزاری انتخابات ولسی جرگه و شورا های ولسوالی افغانستان را رسماً به مردم اعلان کند که مردم افغانستان از این جنجال نجات پیدا کند."

به اساس معلومات ارگان های انتخاباتی، انتخابات ولسی جرگه باید در ماه ثور سال جاری برگزار می گردید اما حکومت وحدت ملی همواره تأکید کرده است که پیش از راه اندازی انتحابات ولسی جرگه باید سیستم انتخاباتی این کشور اصلاح گردد.

اما اعضای ولسی جرگه افغانستان می گویند که حکومت نتوانست اقدامات لازم و به موقع را در بخش اصلاح نظام نتخاباتی انجام دهد.

برخی از کشور های و سازمان های کمک کننده نیز تأکید می کنند که در نظام انتخاباتی باید اصلاحات جدی به میان آید.

یکی از این نهاد های بین المللی (یو، ان، دی، پی) بوده که می گوید: اگر در نظام انتخابات اصلاحات بوجود نیاید کمک های خود را به تعویق می اندازد.

در این حال کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گوید: بخاطر نبود بودجه در حدود 800 کارمند تخنیکی این کمیسیون وظیفه شان را ترک کرده اند.

نور محمد نور سخنگوی این کمیسیون به رادیو آزادی گفت: اگر حکومت امکانات مالی را فراهم سازد و امنیت حوزه های انتخاباتی را تأمین کند کمیسیون مستقل انتخابات حاضر است که بزودی انتخابات ولسی جرگه را برگزار کند:

"حکومت مکلف است تا با کمیسیون همکاری نماید تا حکومت بتواند یک وقت معین را انتخاب کند که در همان وقت معین شده انتخابات برگزار گردد، دولت اگر بودجه کارت های رای دهی که چند طرح آن موجود است همراه با کمیسیون انتخابات قبول کند کمیسیون به زودی زمان انتخابات آینده ولسی جرگه را تعین و انتخابات را برگزار می کند."

با آنکه در مورد این خواست اعضای ولسی جرگه حکومت رسماً ابراز نظر نکرده است، اما سید ظفر هاشمی یکی از سخنگویان رییس جمهور هفته گذشته به خبرنگاران گفت که رییس جمهور پیش از به پایان رسیدن کار ولسی جرگه در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.

در این حال مردم و نهاد های ناظر انتخابات در افغانستان می گویند که رییس جمهور غنی باید در این رابطه با احتیاط و با در نظر داشت قوانین اقدام نماید.

ذکیه حکیمی

XS
SM
MD
LG