لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۱:۴۷

نظری: تغییرات اجتماعی و فرهنگی بدون اشتراک زنان ناممکن است


وزارت امور زنان و برخی از مدافعان حقوق زن تأکید می کنند که حکومت افغانستان باید برای حل مشکلات زنان تلاش های جدی را انجام داده و سهم آنان را در بخش های سیاسی و پروسه صلح بیشتر سازد.

دلبر نظری وزیر امور زنان افغانستان روز یکشنبه حین افتتاح نشست سه روزه تحت نام زنان، صلح، ایثار و اعتماد سازی که به مناسبت روز جهانی مادر راه اندازی شده، گفت که تغییرات اجتماعی و فرهنگی بدون اشتراک زنان در کشور ناممکن است.

وی همچنان گفت: حکومت باید زمینه خدمات بهتر را در عرصه های مختلف برای مادران و زنان در کشور مساعد سازد:

" ماده 54 قانون اساسی جمهوری اسلامی افغانستان اهداف و وظایف دولت جمهوری افغانستان را در قبال مادران واضح ساخته است، دولت به منظور سلامت جسمی و روحی خانواده بخصوص کودک و مادر تربیه اطفال و برای از بین بردن رسوم مغایر با احکام دین مقدس اسلام تدابیر لازم را اتخاذ می کند."

روز مادر همه ساله به تاریخ 14 جون در سرتاسر جهان تجلیل می شود، در افغانستان نیز هر سال به مناسبت این روز نشست ها راه اندازی شده که در آن بیشتر مشکلات زنان و مادران بیان می گردد.

اشتراک کننده گان این نشست تأکید ورزیدند که باید جنگ در افغانستان خاتمه یابد تا دیگر مادران در سوگ فرزندان شان اشک نریزند.

برخی از مدافعان حقوق زن گفتند که برای خاتمه دادن جنگ در افغانستان باید تمام جوانب درگیر راه صلح را پیش گیرند.

شیلا صمیمی عضو شورای عالی صلح افغانستان در مورد گفت:

" برای تأمین صلح سراسری و وحدت ملی کشور از دولت، مخالفین مسلح و جامعه جهانی تقاضا نموده و تمام جوانب را تشویق می نمائیم تا آتش بس را اعلام نموده و به صلح گردن بینهند و بدون کدام بهانه خواست های مشروع خویش را از طریق مذاکرات صلح مطرح نمایند."

از روز جهانی مادر با پیام خاتمه جنگ و تأمین صلح و ثبات در افغانستان در حالی تجلیل صورت می گیرد که نا امنی ها در این کشور افزایش یافته و زنان هنوز هم در نقاط مختلف این کشور با مشکلات جدی روبرو می باشند.

خشونت علیه زنان و عدم آگاهی آنان از حقوق شان از مشکلات جدی زنان در افغانستان بوده که فعالان زن به رسیدگی جدی به آن از سوی حکومت تأکید می کنند.

حمیرا الکوزی

XS
SM
MD
LG