لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۱۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۳۹

ایران چهار کمپ آموزشی را در اختیار طالبان قرار داده است


تیلیگراف

روزنامۀ تیلیگراف چاپ بریتانیا در شماره اخیر اش یک مطلبی را در مورد کمک های مالی و نظامی ایران به طالبان مسلح نشر کرده است.

در یک بخش از این مطلب آمده که ایران حمایت اش را از طالبان در افغانستان افزایش داده است.

تیلیگراف به نقل از برخی مقام ها که نام های شان ذکر نشده می نویسد که ایران در خاک آن کشور، چهار کمپ آموزشی را در اختیار طالبان قرار داده است.

این روزنامۀ بریتانیایی به این باور است که پیش از این، قول اردو سپاه پاسداران ایران به طالبان اسلحه و منابع مالی را فراهم می کرد تا بر ضد نیرو های امریکایی و غربی مستقر در افغانستان بجنگند.

روزنامۀ تیلیگراف به معلومات سال 2007 مقام های غربی اشاره کرده که گفته اند در آن زمان کاروان های وسایط را مشاهده کرده اند که از سرحد ایران به سوی افغانستان حرکت می نمودند و به طالبان اسلحه انتقال می دادند.

به نوشته روزنامه، تندروان گروه دولت اسلامی معروف به داعش که در این اواخر در افغانستان حضور یافته اند در مقابل طالبان مسلح موقف شدید دارند.

در مطلب روزنامه آمده است در حالیکه نظامیان امریکایی و ایتلاف در افغانستان عملیات جنگی را انجام نمی دهند، شواهد نشان می دهد که ایران با طالبان در برابر دشمن مشترک که گروه داعش از آن نماینده گی می کند، کمک می نماید.

تیلیگراف به سخنان یک قوماندان طالبان هم اشاره کرده که گفته است، ایران برای شان ماهوار معاش می دهد و همچنان جنگجویان او را با سلاح و مهمات تجهیز می نماید.

این روزنامه می نویسد که ایران به طالبان مسلح اجازه داده است تا دفتر خود را در شهر مشهد باز کنند.

تیلیگراف نوشته است که ایران اکنون حد اقل چهار کمپ آموزشی به طالبان ایجاد کرده است که در تهران، مشهد، زاهدان و کرمان موقعیت دارند.

دی تایمز آف اندیا

روزنامۀ هندی "دی تایمز آف اندیا" در یک مطلب در مورد دادن تابعیت هند به 4300 تن از سکهـ ها و هند و های افغان و پاکستانی تبصره کرده است.

روزنامه می نویسد که به سلسله دادن تابعیت هند به دو صد هزار مهاجر کشور های همسایه، بهاین 4300 تن در جریان یک سال اسناد تابعیت توزیع شده است.

روزنامه نوشته است که تابعیت به این افراد به ابتکار راجنات سنگهـ وزیر داخله هند پس از آن داده شد که حزب حاکم بهارتیا جناتا یک پالیسی را اعلان کرد که به اساس آن هندو های مستقر در دیگر کشور ها به آسانی می توانند در هند تقاضای پناهنده گی کنند.

روزنامۀ دی تایمز آف اندیا در ادامه همچنان می نویسد که حکومت هند پروسه دادن تابعیت به سکهـ ها و هندو ها را به خاطری ساده نموده است که اقلیت های هندو و سکهـ در پاکستان، بنگله دیش و افغانستان با مشکلات رو به رو اند و اکنون آنها می خواهند که به هند بروند و برای همیش در آنجا زنده گی نمایند.

XS
SM
MD
LG