لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۹:۳۶

گاردین: بهتر است افغانستان از استخراج معدن مس عینک دست بکشد


گاردین

روزنامۀ گاردین مقالۀ دارد به این عنوان: برای این که افغانستان از دیگر معضلات و جنجال ها جلوگیری کرده باشد، بهتر است از استخراج معدن مس عینک دست بکشد.

نویسنده از قول مردم محل نوشته است از روزی که معدن مس عینک تأسیس شده، آنان شاهد مشکل و تخریب محیط زیست بوده اند.

به نوشتۀ گاردین، حکومت افغانستان و سرمایه گذاران خارجی پس از ده ها سال جنگ و ناآرامی می خواهند تا از منابع طبیعی افغانستان بهره ببرند اما به دلیل توجه اندک به مقررات خطرات واقعی هنوز موجود اند.

روزنامه می گوید: افغانستان برای برقراری صلح و امنیت و نیز محیط زیست پاک، می تواند درین مورد به طور جدی غور کند که از استخراج معدن مس عینک دست بر دارد اما نیازمندی اقتصادی افغانستان نیز بسیار شدید است.

گاردین می نویسد که مناطق تحت کنترول طالبان از کابل یک ساعت فاصله دارند.

روزنامه به ولایت لوگر اشاره کرده که گفته می شود معمولاً تحت نفوذ مخالفان مسلح بوده و از درگیری های پیاپی میان نیروهای امنیتی افغانستان و مخالفان نیز در آن جا گزارش شده است.

در ادامه این مقاله گاردین از قول یک باشندۀ یک قریه آمده که از روزی که موضوع استخراج معدن به میان آمده زندگی شان با غم همدم شده است.

او گفته که زمین های شان از نزد شان گرفته شده و دولت و طالبان بر آنان فشار می آورد و از پیشرفت اقتصادی در محل نیز جلوگیری شده است.

ملیتری تایمز

صفحۀ انترنتی ملیتری تایمز مقالۀ دارد به این عنوان که چرا هجده صد نیروی هوایی ایالات متحدۀ امریکا هنوز در افغانستان هستند.

در ادامۀ این مقاله آمده است که مأموریت جنگی افغانستان ممکن است از لحاظ فنی پایان یافته باشد، اما قوای هوایی هنوز هم روزانه سرگرم اجرای پرواز اند و در حمایت از تقریباً 9800 سرباز باقی ماندۀ امریکایی در افغانستان مأموریت اجرا می کنند.

در ادامۀ این مقاله آمده است که سیاستمداران و رسانه ها مثل سابق در مورد افغانستان صحبت نمی کنند، اما برای نیروهای هوایی امریکایی مستقر در افغانستان جنگ همچنان ادامه دارد.

ملیتری تایمز افزوده است پایگاه های مورد استفادۀ نیروهای امریکایی در افغانستان هنوز هم زیر حملات راکتی قرار می گیرند.

در ادامه این مقاله از قول جنرال مارک کیلی یک نظامی امریکایی در پایگاه هوایی بگرام آمده است که افغانستان هنوز هم یک مکان خطرناک است و حفاظت از نیروها نیز بخش از مسایل عمدۀ روز.

XS
SM
MD
LG