لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
سه شنبه ۵ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۶:۰۶

مشرانو جرگه: همکاری ایران با طالبان خطرناک تر از مداخله پاکستان است


فضل هادی مسلمیار رییس مشرانو جرگه

مشرانو جرگه افغانستان همکاری ایران با طالبان مسلح و مداخله آن کشور را در مسایل داخلی افغانستان خطرناک تر از مداخله پاکستان در امور این کشور می داند.

اعضای مشرانو جرگه روز سه شنبه در جلسه عمومی این جرگه گفتند، سالهاست که پاکستان بگونه آشکار در امور داخلی افغانستان مداخله می کند اما حالا ایران نیز تلاش دارد تا این کشور را با چالش های جدی روبه رو سازد.

فضل هادی مسلمیار رییس این جرگه از حکومت خواست تا سیاست خود را در برابر همسایه ها روشن ساخته وجلو مداخلات آنان را در امور داخلی افغانستان بگیرد:

"اینکه ایران اکنون با طالبان همکاری می کند واقعاً موضوع قابل تشویش است اگر چنین چیزی باشد یک تهدید دیگر متوجه این کشور است از حکومت می خواهیم باید در کنار تامین روابط خوب با همسایه ها خط مشی سیاسی اشرا نیز مشخص کند ما در امور داخلی هیچ کشور مداخله نمی کنیم آنها هم نباید مداخله کند. "

این در حالیست که چندی قبل روزنامه وال ستریت ژورنال گزارش داد که ایران از طالبان حمایت می کند و با این کار می خواهد که جلو رشد داعش یا گروه دولت اسلامی را در افغانستان بگیرد.

در همین حال به تازه گی آژانس خبری اناتولی ترکیه گزارش داده است که طالبان مسلح از مقامات ایرانی خواسته اند که برای شان در آن کشور دفتر سیاسی ایجاد کند.

گفته می شود این پیشنهاد از سوی هیئتی از طالبان که ماه گذشته از قطر به ایران رفته بود مطرح شده است.

تا کنون روشن نیست که هدف طالبان مسلح از ایجاد این دفتر چه است و نه هم این گروه در مورد آن تبصره کرده است.

برخی از سناتوران همکاری ایران را با مخالفین مسلح دولت تهدید جدیدی برای امنیت کشور میدانند.

در همین حال ریاست اجرائیه حکومت می گوید که مساله همکاری ایران با طالبان مسلح را حکومت به گونه جدی بررسی می کند.

جاوید فیصل معاون سخنگوی این ریاست در صحبت با رادیو آزادی از ایران و پاکستان خواست تا پروسه صلح را در افغانستان حمایت کنند و از حمایت مخالفین مسلح دست بکشند:

" مساله حمایت حکومت ایران را با مخالفین مسلح افغانستان بررسی می شود حکومت افغانستان مصروف این مساله است اما در کل حکومت افغانستان تنها توقع که از دو همسایه خود دارد اینست که هر دو کشور به پروسه صلح کمک کنند و از حمایت مخالفین حکومت دست بردارند. "
پیش از این مردم عام و اعضای شورای ملی از مداخله های پاکستان در امور داخلی افغانستان ابراز نگرانی کرده گفته اند که بخاطر مداخله پاکستان در این کشور صلح و ثبات تامین نمی گردد.

در همین حال برخی از کارشناسان تاکید می ورزند که حکومت افغانستان باید جلو مداخلات همسایه ها بخصوص ایران و پاکستان را بگیرد و نگذارد که این کشور ها نا امنی ها را در این کشور گسترده تر سازند.

فرشته ندا

XS
SM
MD
LG