لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۰۲

حامد کرزی می گوید، در سیاست و حکومت فعلی افغانستان نقش فعال ندارد


حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان

حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان به روزنامه نیویارک تایمز گفته است، نه در حال حاضر در سیاست و حکومت افغانستان نقش فعال دارد و نه قرار است در انتخابات ریاست جمهوری 2019 میلادی سهم بگیرد.

حامد کرزی گفته است، او وقت اش را سپری کرده و چهار ده سال منحیث رییس جمهور در افغانستان ایفای وظیفه کرده است و حالا نوبت به سیاستمدارن جوانتر با دید متفاوت در قدرت است.

وی همچنان افزوده، با آنکه مسایل مهم افغانستان را بسیار از نزدیک دنبال می کند، اما نمیخواهد حکومت وحدت ملی به رهبری رییس جمهور اشرف غنی را مورد انتقاد قرار دهد.

شکریه بارکزی عضو پارلمان افغانستان به رادیو آزادی می گوید، حامد کرزی رییس جمهور پیشین طرفداران خاص خودش را دارد و نباید از حضور وی در صحنهء سیاست انکار کرد.

خانم بارکزی در پاسخ بدین سوال که چرا حامد کرزی وادار به همچو توضیحات شده است می گوید:

" فکر می کنم شاید حلقات خاص سیاسی از قدرت مندی سیاسی حامد کرزی به سطوح آمده اند و این مصاحبهء رییس جمهور پیشین افغانستان به خاطر دادن اطمینان و آرامش خاطر به آنعده یی است که فکر می کنند حامد کرزی دوباره به قدرت میاید. "

خانم بارکزی می گوید، مطابق قانون اساسی افغانستان یک رییس جمهور از دو دوره بیشتر نمی تواند خود را در انتخابات ریاست جمهوری کاندید کند و حامد کرزی این دو دور را سپری کرده است.

حامد کرزی رییس جمهور سابق افغانستان در حالی از فعال نبودن نقش اش در سیاست و حکومت فعلی افغانستان به نیویارک تایمز گفته است که چندی پیش آوازه ها در مورد ایجاد یک حزب سیاسی به رهبری حامد کرزی شنیده میشد.

از سوی دیگر به گفتهء نیویارک تایمز، واکنش تند حامد کرزی در مورد تفاهمنامه تبادل معلومات میان ریاست امنیت ملی افغانستان و اداره استخباراتی پاکستان ( آی اس آی) همه باعث تبصره های شدند که گویا رییس جمهور پیشین افغانستان در سیاست فعلی نقش مهم داشته و از برخی تصامیم رییس جمهور اشرف غنی خوشنود نیست.

اما شکریه بارکزی می گوید، حامد کرزی مانند هر افغان با استفاده از آزادی های قانونی که حق بیان جز آن است می تواند در مورد مسایل مهم ابراز نظر کند:

" تنها حامد کرزی نبوده که برخلاف این موافقتنامه صدایش را بلند کرده است، هر افغان با استفاده از آزادی بیان که قانون اساسی حق آنرا برایش داده میتواند نظر خود را ابراز کند و در حین حال فراموش نکنید که رییس جمهور قبلی سیزده سال در روابط با پاکستان تجربه دارد که باید دیدگاه اش در بسیاری از موارد ارج گذاشته شود. "

حامد کرزی با اشاره به امضای تفاهمنامه تبادل معلومات امنیتی با ( آی اس آی ) به نیویارک تایمز گفته است، استخبارات پاکستان یکی از حامیان دیرینه طالبان مسلح است.

به باور کرزی، استخبارات پاکستان هنوز هم بر برخی از اعضای گروه طالبان نفوذ دارد.

حامد کرزی گفته است که از تفاهمنامه امنیتی با آی اس آی پشتیبانی نمی کند، زیرا وی صلح طلب است.

حامد کرزی همچنان به اشاره با اختلافات سال های اخیر حکومت اش با واشنگتن به روزنامه نیویارک تایمز گفته است، با وجود اختلافات با ایالات متحده امریکا بر سر برخی مسایل مانند عملیات های شبانه و کشته شدن غیرنظامیان در حملات هوایی این کشور، احترام فراوان به مردم امریکا دارد و سپاسگزار است که این کشور بشمول دو برادر وی از بسیاری افغان ها میزبانی کرده است.

XS
SM
MD
LG