لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۶ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۰:۴۵

امان: تمام محدویت ها از سر راه نیروهای افغان برداشته شده است


جنرال افضل امان رئیس اپراسیون وزارت دفاع افغانستان

وزارت دفاع افغانستان می گوید تمامی محدودیت های که در چند سال گذشته سر راه نیروهای امنیتی کشور بود، برداشته شده است.

جنرال افضل امان رئیس اپراسیون این وزارت به رادیو آزادی گفت که این محدودیت ها شامل عدم استفاده از سلاح سنگین در جنگ رویارویی، عملیات های شب هنگام و حمله های هوایی بوده است که نیرو های امنیتی افغان را به چالش کشانده بود.

با برداشتن محدودیت ها از سری راه نیروهای امنیتی افغان، این نیروها عملیات های شان را با دست باز انجام داده و در برابر مخالفان مسلح دولت دست آورد های بهتر و بیشتری خواهند داشت.

جنرال افضل امان رئیس اپراسیون وزارت دفاع می گوید که این وزارت برای نیروهای امنیتی اجازه عملیات های شبانه، حمله های هوایی و زمینی را داده است و هشدار می دهد که پس از این نیروهای امنیتی به مخالفان مسلح دولت در میدان های جنگ رحم نخواهند کرد:

" در سال های گذشته محدودیت هایی وجود داشت که عملیات های شب هنگام و دیگر عملیات ها قطع شد هدف متوقف شدن این عملیات ها جلوگیری از تلفات غیر نظامیان بود، اما اکنون این محدودیت ها که مشمول هدف قرار ندادن مخالفان مسلح در میدان های جنگ، عملیات های شب هنگام و حمله های هوایی بود، حال ما تنها یک محدودیت داریم که آن هم جلوگیری از تلفات غیر نظامیان است."

عدم به کارگیری از سلاح های سنگین بالای دشمن، توقف عملیات های شبانه، زندانی شدن نیروهای امنیتی بخاطر هدف قراردادن مخالفان در جنگ رویا رویی از محدویت های در سه سال گذشته بوده که اکنون به گفته وزارت دفاع ملی از سر راه نیروهای امنیتی برداشته شده است.

پیش از این جنرال قدم شاه شهیم لوی درستیز قوای مسلح نیز در سفر به ولایت ‌های شمال کشور به نیرو های امنیتی گفته است که پس از این با دست باز بر ضد مخالفان مسلح دولت عملیات های شان را انجام دهند.

با این همه، انجام عملیات های شب هنگام و به کارگیری از سلاح های سنگین جنجالی ترین موضوع در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی رئیس جمهور پیشین افغانستان بوده است.

چنانکه در آن سال ها آقای کرزی رسماً فرمان توقف عملیات های شبانه، حمله های هوایی، به کار گیری از سلاح های سنگین در بخش های مسکونی و توقف بازرسی خانه ها را داد.

اکنون باور شماری از کارشناسان نظامی بر این است که با برداشتن تمامی این محدودیت ها از سر راه نیروهای امنیتی، آنان با انگیزه بالا در برابر مخالفان مسلح دولت خواهند رزمید.

میرزا محمد یارمند معین پیشین وزارت امور داخله در مورد گفت:

"یک استقلال وظیفوی برای این نیروها داده شده است و اینکه تا چه پیمانه این آزادی با دستآورد همراه خواهد بود بر می گردد به اینکه باید نیروهای نظامی مجهز با تجهیزات سنگین هوایی و زمینی شوند."

هر چند این تصمیم با خوشبینی های از سوی کارشناسان نظامی به همراه شده است، اما کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید که از انجام عملیات های شبانه و هوایی نگران است.

این کمیسیون بدین باور است که ممکن در عملیات های شبانه و هوایی به غیر نظامیان تلفات وارد گردد.

رفیع الله بیدار سخنگوی این کمیسیون از وزارت دفاع ملی می خواهد تا در هنگام انجام عملیات های نظامی محتاط باشد:

"دقت عملیات باید این باشد که به افراد ملکی آسیب نرسد و در مکان های بود و باش باشنده گان نباید از سلاح های سنگین کار گرفته شود."

تصمیم برداشتن محدودیت ها در هنگام عملیات های نظامی در حالی از سوی وزارت دفاع افغانستان گرفته شده است که در چند ماه گذشته، بسیاری از ولایات این کشور گواه شدت نا امنی هاست و حتی اعضای شورای ملی و مقام های ولایتی از سقوط برخی ولسوالی ها از سوی مخالفان مسلح دولت هشدار می دهند.

با این همه کارشناسان نظامی و مقام های پیشین وزارت های امنیتی تأکید می ورزند که اگر حکومت افغانستان می خواهد نیروهای امنیتی دستاورد های در عملیات های نظامی داشته باشند، در کنار برداشتن محدودیت ها از سر راه این نیروها، باید تجهیزات سنگین هوایی و زمینی نیز در اختیار آنان گذاشته شود.

نظیفه محبوبی

XS
SM
MD
LG