لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
چهارشنبه ۱۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۲:۵۶

سازمان ملل: مردان در افغانستان از حقوق زنان حمایت کنند


به سلسله تلاش ها برای حمایت از حقوق زن در افغانستان سازمان ملل متحد این بار از مردها می خواهد تا در این راستا با زنان افغان همکاری کنند.

این سازمان برای اولین بار کمپاین را به بنام (HE FOR SHE)آغاز کرد که هدف آن تأمین حقوق زنان به همکاری مردان است.

الزیرا سگلنبایو رییس امور زنان سازمان ملل متحد در افغانستان ابراز امیدواری کرد تا مردان در این کمپاین همکاری لازم را انجام دهند:

"این یک نوع حرکت است که زنان و مردم را تشویق می کند تا برای جنسیت برابر کار کنند.

ما این حرکت را امروز در کابل آغاز کردیم و امیدوار هستم تا با راه اندازی این نشست و از طریق رسانه ها این پیام به تمام مردم افغانستان برسد تا نام های شان را در این جاه ثبت کنند."

(HE FOR SHE) یک کمپاین جهانی است که در سال 2014 میلادی از سوی منشی عمومی سازمان ملل متحد راه اندازی شد و هدف آن مساوات جنسیتی و جلب حمایت یک میلیارد مرد از حقوق زنان است.

در چهارده سال گذشته در افغانستان در خصوص تأمین حقوق زن تلاش های زیادی عملی شده اما باز هم این کشور از جمله ده کشوری به حساب می رود که زنان در آن با مشکلات جدی رو به رو هستند.

یکی از بد ترین قضایای خشونت بر علیه زنان در افغانستان قضیه قتل فرخنده گفته شده است، وی از سوی شماری از مردان خشمگین در کابل بصورت بی رحمانه به قتل رسید و جسدش به آتش کشیده شد.

در این حال گفته می شود که زنان افغان تقریباً همه روزه در شماری از ولایات دور دست با انواع مختلف خشونت ها مواجه هستند.

از سوی هم معاون دوم ولسی جرگه می گوید: نیاز است تا نهاد های دولتی و غیر دولتی در بخش حمایت از حقوق زنان، فعالیت های شان را در سایر ولایات دور دست گسترش دهند.

نذیر احمد احمدزی که در این نشست اشتراک کرده بود از جامعه جهانی خواست تا برای حل این مشکل به همکاری های اش با افغانستان ادامه دهد:

"در افغانستان هنوز هم زنان با مشکلات زیادی دست و گریبان هستند، نیاز است تا جامعه جهانی در این راستا به کمک های شان ادامه دهند. کمیسیون حقوق بشر باید در قراء و قصبات نیز در بخش جندر فعالیت کند."

در عین حال فرخنده زهرا نادری یک عضو ولسی جرگه می گوید: عدم مشارکت همه گانی مردان در تلاش های تأمین حقوق زنان یکی از علت های مهم دست نیافتن زنان به حقوق اساسی شان است.

به گفته وی، اگر همچو تلاش ها تنها متمرکز به زنان باشد، نتیجه بدست نخواهد آمد و حتی در برخی موارد عکس العمل های تندی را از سوی مردان نیز به همراه خواهد داشت.

گزارش از تمیم اخگر

XS
SM
MD
LG