لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۷ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۰:۴۱

امریکا برای پیشرفت گفت و گو های صلح افغانستان باید پنج گام بر دارد


فارن پالیسی

نشریۀ فارن پالیسی مقالۀ دارد در مورد گفت و گو های صلح با طالبان و با این سوال آغاز کرده که این گفت و گو ها باید چگونه انجام شوند.

در ادامۀ این مقاله آمده است که برای حل سیاسی مسایل افغانستان یک دریچۀ کوچک باز شده و ایالات متحدۀ امریکا می تواند از آن بهره ببرد.

فارن پالیسی نوشته است که همه طرف ها به این باور اند که خود افغان ها رهبری گفت و گو های صلح را به عهده داشته باشند ولی کم از کم سه کشور پاکستان، چین و ایالات متحده به طور مستقیم یا غیر مستقیم در آن دخیل باشند.

در ادامه این مطلب آمده است که ایالات متحده امریکا باید برای پیشرفت گفت و گو های صلح پنج گام را بر دارد.

اول این که ایالات متحده امریکا باید با همه توانش از پیروزی بزرگ نظامی طالبان جلوگیری کند و برای انجام این کار نویسنده می گوید که امریکا باید ظرفیت نیرو های امنیتی افغانستان را بالا ببرد.

در گام دوم، ایالات متحده باید با اشرف غنی رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس اجراییۀ حکومت وحدت ملی افغانستان همکاری کند تا بتوانند یک حکومت منظم و با دسپلین بسازند، حکومتی که بتواند امور جنگ را به پیش ببرد و توان میانجگیری صلح را نیز داشته باشد.

گام سوم به باور نویسنده این مقالۀ فارن پالیسی این است که امریکا باید پاکستان را در عملیۀ صلح داخل سازد.

در گام چهارم، فارن پالیسی می گوید که ایالات متحده باید بپذیرد که برای دریافت راه حل عملی برقراری صلح افغانستان قانون اساسی افغانستان می تواند تعدیل شود.

فارن پالیسی می افزاید که گام پنجم پس از ایجاد راه حل سیاسی باید برداشته شود و ایالات متحده امریکا ممکن است نیاز داشته باشد تا نیروهای زمینی خود را تا پایان بحث ها در مورد تعدیل قانون اساسی یا هم برگزاری انتخابات در افغانستان نگهدارد.

گاردین

روزنامۀ گاردین چاپ بریتانیا در مورد منابع طبیعی افغانستان نوشته است.

در مقالۀ روزنامه آمده است که افغانستان به دلیل منابع زیر زمینی که هنوز استخراج هم نشده با بحران رو به روست.

گاردین نوشته است که پس از چندین دهه جنگ و ناامنی در افغانستان، حکومت افغانستان سرمایه گذاران خارجی را به استخراج معادن طبیعی این کشور ترغیب می کند، اما نبود قوانین درین بخش سبب شده تا خطرات واقعی هم موجود باشند.

روزنامه نوشته است که پاپوا نیوگینی و هیتی دو کشوریست که منابع طبیعی برای شان به یک درد سر و مصیبت مبدل گشته است و توصیه نویسنده این است که افغانستان برای برقراری صلح و ثبات و داشتن محیط زیست پاک می تواند به گونۀ جدی در مورد دست نخورده گذاشتن منابع طبیعی خود غور کند اما نویسنده می گوید که نیازمندی اقتصادی این کشور بسیار شدید است.

XS
SM
MD
LG