لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۳ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۴۳

ایران و طالبان افغان در برابر گروه دولت اسلامی همدست شده اند


دیلی بیست

مجله دیلی بیست در یک مطلب زیراین عنوان که ایران و طالبان افغان در برابر گروه دولت اسلامی همدست شده اند می نویسد: ملا خان محمد نورزی، قوماندان سابق طالبان در فراه که به گروه دولت اسلامی پیوسته به این مجله گفته است که طالبان به یک قرارگاه آنها حمله کرده اند و بگفته وی افراد بیگناه را که با گروه دولت اسلامی بیعت کرده بودند کشتند. او گفته است که میان طالبان و گروه دولت اسلامی یک تفاهم مبنی برخودداری از حمله بریکدیگر وجود داشت ولی طالبان آنرا نقض کردند.

ملا نورزی در گفتگوی تلفونی به دیلی بیست گفته است مسلمانان تعهدات خود را هرگز نقض نمی کنند و طالبان به گفته وی نه مسلمان اند و نه مجاهد.

او گفته است که جهاد ما در برابر طالبان تا ابد ادامه خواهد داشت.

نورزی می افزاید که طالبان از نام اسلام بهره جویی میکنند وازایران وامریکا پول میگیرند.

به گفته وی ایران درحملات به شبه نظامیان گروه دولت اسلامی نقش مهم دارد. او میگوید که هنگام حمله طالبان درقرارگاه خود وجود نداشت ولی این هجوم ازسوی ایرانیان سازماندهی شده بود وچند فیلمبردار ایرانی از کشته شدگان گروه دولت اسلامی تصویرهم گرفته اند.

دیلی بیست می نویسد: ملا خان محمد نورزی که 38 سال دارد می گوید که ایران دشمن درجه یک آنها است واگر ابوبکر بغدادی به وی دستور دهد ازافغانستان به ایران عبور خواهد کرد. ملا نورزی می افزاید که برای ملا محمد عمر رهبر طالبان افغانستان بیست سال جنگیده است و از این عمل خود بسیار پشیمان است چون به گفته وی ملا عمر برای تامین منافع پاکستان می جنگد نه برای اسلام.

واشنگتن پُست

روزنامه واشنگتن پست درشماره اخیر خود زیر این عنوان که گروه دولت اسلامی تلاش دارد تا برای خود درافغانستان جای پای دریافت کند یک مطلب تحلیلی نشر کرده است.

دریک بخش این مطلب آمده است که وزارت دفاع امریکا روز سه شنبه گفت گروه دولت اسلامی امکان دارد به تلاش های گسترش نفوذ خود درافغانستان ادامه دهد واین تلاش ها میان گروه های رقیب دراین کشور که هریکی برای چنین هدف سعی دارند صحنه های مرگباری ببارآورده است.

روزنامه می نویسد: مقامات نظامی امریکا هم میگویند احتمال گسترش نفوذ گروه دولت اسلامی درافغانستان که مناطق وسیع عراق وسوریه را زیرتصرف خود دارد توجه شدید مقامات سیاسی ونظامی افغانستان را به خود جلب کرده است.

ولی مقامات امریکا میگویند هنوز شواهد پیوستن شمار زیاد افغان ها به گروه دولت اسلامی درافغانستان دیده نشده است. این گروه شاید تلاش کرده باشد که توجه رسانه ها را به خود جلب کند ومنابع بیشتر بدست آورد.

واشنگتن پست می افزاید که وزارت دفاع امریکا دریک گزارش خود گفته است که حضور وگسترش نفوذ گروه دولت اسلامی درافغانستان درمرحله ابتدایی خود می باشد.حرکت اسلامی ازبکستان با اعلان پشتیبانی خود از دولت اسلامی، این گروه را رهبری کننده جهاد جهانی می خواند مگرطالبان افغانستان اعلان کردند که به این گروه اجازه فعالیت نمی دهند.

طالبان افغانستان به گروه دولت اسلامی هشدار داده اند که خود را ازاین کشور دور نگه دارد.

روزنامه واشنگتن پست میافزاید که گزارش وزارت دفاع امریکا هنگام نشرشد که طالبان دریک نامه خود به ابوبکر بغدادی رهبر دولت اسلامی هشدار داده گفتند شبه نظامیان این گروه تنها زیرقیادت طالبان درافغانستان فعالیت کرده میتوانند.

XS
SM
MD
LG