لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۳۴

فرهاد: عطا محمد نور شدیداً مخالف ملیشه سازی در افغانستان است


عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ

دفتر سرپرست ولایت بلخ میگوید عطا محمد نور شدیداً مخالف ملیشه سازی در افغانستان است.

این اظهارات پس از آن صورت می گیرند که بتازه گی یک محقق سازمان دیده بان حقوق بشر از احتمال ایجاد ملیشه های محلی از سوی سرپرست ولایت بلخ نگرانی نشان داده است.

منیر فرهاد سخنگوی سرپرست این ولایت روز پنجشنبه در صحبت با رادیو آزادی نگرانی سازمان دیده بان حقوق بشر را بیجا خواند.

آقای فرهاد گفت عطا محمد نور از حدود یک ماه بدینسو به اساس پلان معاهدات امنیتی ولایت بلخ که تمام نهاد های امنیتی در آن دخیل اند، برخی عملیات های نظامی را در مناطق دور دست این ولایت رهبری کرده است:

" والی بلخ یگانه کسی است که مخالف ملیشه سازی در افغانستان است، اولین کسی بود که پس از پیروزی مجاهدین قول اردو اش را خلع سلاح و به پروسه دی دی آر سوق داد و کسی بود که مخالف ایجاد پولیس محلی و اربکی بود و کسی است که همیشه متمرکز شدن نیروهای امنیتی را به شکل ملی می خواهد، ما با جدیت کامل نگرانی سازمان دیده بان حقوق بشر را بی اساس خوانده و رد می کنیم. "

این اظهارات در حالی صورت می گیرد که اخیراً سازمان دیده بان حقوق بشر از عملیات تحت رهبری عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ ابراز نگرانی کرده است.

یک محقق این سازمان درصحبت با صدای امریکا گفته است اسناد معتبری وجود دارد که آقای نور ملیشه های محلی را که در نقض جدی حقوق بشر دست داشته اند، کنترول و تمویل می کند.

پترشیا گاسمن گفته است که سرپرست بلخ یا شخصاً در این سوء رفتار ها نقش دارد و یا در توقف دادن و به حسابدهی کشانیدن عوامل آن ناکام مانده است.

چندی قبل هم سازمان دیده بان حقوق بشر افغانستان عطا محمد نور سرپرست ولایت بلخ را متهم به نقض جدی حقوق بشر کرده است، اما این گزارش در آنزمان از سوی سرپرست ولایت بلخ رد گردید.

این در حالیست که چندی پیش عطا محمد نور به دلیل افزایش نا امنی های شمال از حکومت مرکزی خواست تا وارد عمل شود ورنه خود به میدان خواهد رفت.

وزارت دفاع افغانستان از ابراز نظر در این مورد خود داری کرده است.

در این میان شماری از آگاهان مسایل نظامی میگویند که اشتراک والی یا سرپرست ولایت در امور مختلف ولایت هیچگونه ممانعت قانونی ندارد.

جاوید کوهستانی یکی از این آگاهان در صحبت با رادیو آزادی گفت اشتراک والی در عملیات نظامی میتواند سبب روحیه بخشیدن به نیروهای امنیتی افغان و مردم شود:

" هرگونه همسویی، همکاری، رهبری و مشارکت در مسایل سیاسی، نظامی و فرهنگی در حقیقت از وظایف شان است ؛ زیرا مسوولیت رهبری ولایات را دارند و مردم از آنان توقع دارد از این لحاظ هیچگونه اشکال قانونی نه تنها وجود ندارد که از وظایف والی رهبری جلسات هماهنگی نیروهای امنیتی است و بناً این یک اقدام مثبت و خوب است. "

گفته می شود عطا محمد نور طرفدار مسلح ساختن برخی از قوماندانان مقتدر در سطح ولایات بوده؛ اما وی با انتقاد از عدم تجهیز نیروی های امنیتی افغان گفته است فقط در صورتی که حکومت نیروهای امنیتی افغان را تجهیز و تقویت نکند، طرفدار مسلح شدن این قوماندانان است.

به باور برخی از آگاهان گاهی بسیج ساختن مردم و تجهیز آن‌ها برای مقابله با مخالفان مسلح دولت می‌تواند خود زمینه‌ ساز ظهور افراد مسلح غیر مسوول در کشور شود.

سحر لیوال

XS
SM
MD
LG