لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
پنجشنبه ۱۴ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۰۲

افغان ها خواستار توقف جنگ ها به احترام ماه مبارک رمضان اند


بیشتری افغان ها که از جنگ و خونریزی به شدت خسته شده اند می گویند،حد اقل در ماه مبارک رمضان تحمل شنیدن خبرهای کشته شدن افراد بی گناه در عملیات های نظامی و حملات تروریستی در این کشور را ندارند.

درروزنخست ماه مبارک رمضان سری به شهرکابل زدم وخواستم بدانم که چه چیزی برای باشنده گان کابل درماه رمضان بیشترازهمه اهمیت دارد.

برایم خیلی درد آور بود اینکه که بیشتر مردم روزه به دهن، در این روزگرم آفتابی، نفرت و انزجارشان را از جنگ و بدامنی ابراز کرده میگفتند تشنه صلح و آرامش در کشورشان هستند:

" نامم صابر است و کاربارم ترکاری فروشی است، ما از دولت خود تقاضا داریم که در این ماه مبارک رمضان را که پیشرو داریم به صلح و آرامی تیر شود. ما ازمخالفین این تقاضا را داریم که بیآیند و به پروسه صلح بپیوندند. در دین اسلام حرام است که ماین میمانند در بغل سرک، در دین اسلام کشتار روا نیست، بخصوص درماه مبارک رمضان. "

یکی دیگرازباشنده های شهرکابل میگوید،با آنکه درچند ماه اخیرمیزان بیکاری دراین شهرافزایش یافته اما صلح وامنیت برایش با ارزش ترازدرآمد ناچیزی است که ازکارش بدست میآورد:

" فیض الله هستم درپل یک پیسه گی موچیگری میکنم. درماه مبارک رمضان باید که انتحاری نشود با انکه کاروبارنیست اما مردم ترس میخورند که باش انتحاری نشه، خون ریختاندن دراسلام حرام است. "

اکثریت باشنده گان ولایات مختلف افغانستان که جنگ های چند دهه را با گوشت وپوست شان لمس کرده اند نیزمیگویند که دوست دارند تا ماه رمضان را درآرامش کامل سپری نمایند:

" احمد خالد درانی هستم یکی ازباشنده گان ولایت قندوز، پیام من به کسانیکه مخالف بشرهستند اینست که لطفاً بیآیند از جنگ و آدم کشی دست بردارند، ما همه ما کلمه گوی هستیم، بین ما کدام مشکلی نبوده بلکه ازبیرون دربین ما تفرقه ایجاد میکنند ازطرف های درگیرجنگ میخواهم که درماه رمضان از کشتار و خونریزی جلوگیری کنند. "

ولی الله باشنده ولسوالی ناد علی ولایت هلمند می گوید که مسلمانان باید فلسفه ماه مبارک رمضان را که همانا دوری از شرو فساد دراجتماع است رعایت کنند:

" این یک ماه صلح، دوستی، اتحاد و عبادت است، در این ماه باید مردم آرام باشند نه اینکه بخاطر جنگ ها ازخانه هایشان بیجا شوند. دولت و مخالفین دولت بگذارند تا مردم دراین ماه درخانه هایشان به عبادت بپردازند واحداقل ازجنگ و برادر کشی دراین ماه دست بردارند. "

نگرانی مردم ازادامه جنگ وخونریزی درحالی مطرح میشود که رئیس جمهوراشرف غنی درپیام اش به مناسبت ماه مبارک رمضان تاکید کرده که حکومت افغانستان خواهان صلح است و نمیخواهد تا جنگ گسترش یابد.

وی در این پیام گفته، با کسانی که ندای صلح را با جنگ پاسخ بگویند مبارزه خواهد شد.

اما پیش از این طالبان مسلح گفته اند که در ماه رمضان نیزبه حملات شان ادامه خواهند داد.

عالمان دین میگویند که ماه مبارک رمضان اساساً، ماه خودسازی خویشتنداری و پرهیز از گناهان است از اینرو به گفته آنان مسلمانان باید بیشتر در این ماه توجه به عبادت و انجام اعمال پسندیده داشته باشند و با دست کشیدن از گناه رضای خداوند را بدست آورند.

ویدا بره کی

XS
SM
MD
LG