لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
یکشنبه ۱۰ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۴:۳۹

در روز جهانی مهاجرت، راپور ریکارد جدید مهاجرت نشر شد


در پیام های مختلف به مناسبت روز جهانی مهاجرت تاکید شده که آمار بی جاشده گان به دلیل جنگ، خشونت و آزار و اذیت در جهان در حال افزایش است.

منشی عمومی سازمان ملل متحد در پیامی به این مناسبت گفته است که در سال 2014 میلادی 59 اعشاریه 5 میلیون تن در نقاط مختلف جهان جبراً مجبور به مهاجرت شدند که این ارقام بلند ترین ریکارد را نشان می دهد.

بان کی مون گفته که در حال حاضر از میان هر 122 نفر در جهان یک تن شان مهاجر یا بی جا شده است.

در پیام بان کی مون همچنان گفته شده که همه ساله تعدادی زیادی از مردم بخاطر نجات از جنگ و خشونت به مهاجرت های غیر قانونی سوق داده می شوند.

سوریه، عراق، اکراین، سودان جنوبی، جمهوریت افریقای مرکزی، شمال شرق نایجریا و پاکستان از جمله مناطق گفته شده که هر روز بر میزان بی جا شده گان آن افزوده می شود.

منشی عمومی سازمان ملل خواستار برخورد مناسب با بی جا شده گان شده است.

از جانب دیگر اداره مهاجرت سازمان ملل با نشر گزارشی، عامل اصلی افزایش میزان مهاجرت را در سطح جهان، جنگ سوریه خوانده است.

در این گزارش، آسیا، منطقه اصلی تولید بی جا شده گان خوانده شده که تنها در سال 2014 میلادی 9 میلیون تن از کشور های مربوط به این قاره، بی جا شده اند.

به اساس این گزارش، حالا افغانستان مقام اش را در داشتن بی جا شده گان، به سوریه داده است.

در گزارش گفته شده که جنگ و بی ثباتی سیزده ساله در افغانستان و سومالیا سبب شده که میلیون ها تن با قبول سفر های خطرناک از طریق بحر سرگردان و آواره در نقاط مختلف جهان شب و روز خود را سپری کنند.

در گزارش آمده است، در تمام جهان، نزده اعشاریه 5 میلیون مهاجر وجود دارد که این رقم در سال 2013 میلادی به شانزده اعشاریه 8 میلیون تن می رسید.

اداره مهاجرت سازمان ملل در این گزارش اش ابراز نگرانی کرده که نیم از همین مهاجرین و بی جا شده گان را اطفال تشکیل می دهد.

انتونیوکتریس کمیشنر این اداره در پیامی جداگانه به مناسبت روز جهانی مهاجرت گفته که سال گذشته شصت میلیون تن در تمام جهان بخاطر جنگ، آزار و اذیت و خشونت ها از مناطق شان بی جا شدند که هم اکنون نزدیک به 20 میلیون آن مهاجر اند.

در پیام این عضو سازمان ملل تاکید شده که امنیت و ثبات جهان در حال از بین رفتن است و قدرت های بزرگ جهان یا نظاره گر و یا هم مهره های اصلی جنگ استند که بخاطر آن تعدادی زیادی افراد بی گناه مجبور به ترک خانه های شان می شوند.

کمیشنر عالی اداره مهاجرت سازمان ملل در پیام اش از تمامی کشور های جهان خواسته است، با آنانکه به دلیل جنگ قربانی می دهند، همکاری لازم کنند.

جمشید حبیب زاده

XS
SM
MD
LG