لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
شنبه ۹ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۷:۴۱

امان: ولسوالی چهار دره بزودی از کنترول مخالفین خارج خواهد شد


جنرال افضل امان رییس اپراسیون وزارت دفاع افغانستان

هر چند وزارت دفاع افغانستان اطمینان می دهد که ولسوالی چهار دره ولایت قندز را به زودی از کنترول مخالفان مسلح دولت بیرون خواهد کرد، اما سقوط پی هم برخی از ولسوالی ها در شمال کشور نگرانی های جدی را به همراه داشته است.

پس از ولسوالی یمگان ولایت بدخشان ولسوالی چهاردره ولایت قندز دومین ولسوالی است که پس از آغاز عملیات بهاری طالبان مسلح بدست آنان سقوط می کند.

جنرال افضل امان رییس اپراسیون وزارت دفاع می گوید که نیروهای امنیتی افغان این توانایی را دارند تا در مدت کوتاه ولسوالی چهار دره را دوباره تصرف کنند:

" با یک تدابیر خاص و جدی انشاءالله آن ساحات که گویا دشمن می گوید ولسوالی چهار دره را گرفته اند ما در یک قسمت اعظمی آنجا قرار داریم فقط یک چند نقطه را آنها در تصرف دارند. انشاءالله در فاصله زمان بسیار کم قوت های ما در آنجا جاگزین خواهند شد."

آقای امان گفت که بخاطر تصرف دوباره این ولسوالی نیروهای تازه نفس را به ولایت قندز اعزام کرده اند.

مخالفان مسلح ناوقت روز شنبه بالای ولسوالی چهار دره به گونه گسترده حمله کرده و این ولسوالی را تصرف کردند.

مسوولان وزارت دفاع می گویند که در حال حاضر ولسوالی های جرم و وردوج بدخشان، چهار دره قندز، غورماچ و بالامرغاب بادغیس و چند ولسوالی در ولایات هلمند و قندهار تحت تهدید بلند امنیتی قرار دارند.

حدود دو هفته پیش ولسوالی یمگان ولایت بدخشان نیز در تصرف مخالفان مسلح قرار گرفته بود اما این ولسوالی روز یکشنبه دوباره در کنترول حکومت قرار گرفت.

در این میان آگاهان نظامی می گویند که در جنگ پیشرفت ها و عقب نیشینی های تکتیکی معمول بوده اما به گفته آنان بخاطر جلوگیری از سقوط ولسوالی های که با تهدید مواجه اند باید تدابیر لازم اتخاذ شود.

اسحاق اتمر یکی از این آگاهان در مورد گفت:

" ولسوالی های که بیشتر تحت تهدید قرار دارند در آنجا باید نیرو پیاده بکند بخصوص از نیرو های هوایی کمک بگیریند هم چنان نیرو های خارجی هنوز هم حضور دارند از آنها کمک گرفته شود و تجهیزات لازم به اسرع وقت به آن محلات انتقال دهند به این ترتیب می شود که آنها مدیریت جنگ را بدست بگیریند."

عده دیگر از آگاهان امور نظامی بدین باور اند که ضعف و ناتوانی در نهاد های امنیتی سبب خواهد شد تا نیروهای افغان حالت دفاعی را اختیار کرده و حکومت بخش از جغرافیای کشور را از دست بدهد.

آنان می گویند که ارگان های امنیتی باید در تمام مناطق کشور نخست سطح تهدیدات را بررسی نموده و به اساس آن اقدامات لازم را روی دست بگیریند.

اما مقامات امنیتی همواره گفته اند که نیروهای امنیتی افغان در حالت دفاعی قرار دارند و توانسته اند تا همه حملات مخالفان مسلح دولت را دفع کنند.

XS
SM
MD
LG