لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
جمعه ۸ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۰۸:۳۴

"داعش در افغانستان به سرنوشت نابودی روبرو می باشد"


نشنل انتریست

نشریه نشنل انتریست در مقالهء تحت عنوان " گروه دولت اسلامی در افغانستان به سرنوشت نابودی روبرو می باشد." به رقابت های اخیر این گروه با طالبان افغان نگاهِ انداخته می نویسد:

گروه تندرو دولت اسلامی یا داعش اکنون بیرون ازعراق و سوریه در کشور های دیگر هم ترس و وحشت ایجاد کرده و بسیاری از گروه های منطقوی تندرو مانند بوکوحرام که در نایجریا فعالیت دارد، به ابوبکر البغدادی رهبر گروه دولت اسلامی بیعت کرده و او را خلیفه خود می دانند.

اما به نوشته نشریه نشنل انترست، یک گروه اسلامگرا، نه تنها موجودیت این گروه را رد کرده، بلکه حتی در برخی از مناطق علیه آن می جنگد.

طالبان در افغانستان و پاکستان، بر ضد گروه ایجاد شده بنام خراسان از سوی داعش مبارزه را آغاز کرده است. اما نشریه نشنل انتریست می نویسد که تعداد از قوماندانان ردۀ پائین گروه طالبان در برخی از نقاط با جنگجویان دولت اسلامی یا داعش یکجا شده اند.

نشریۀ نشنل انترست به پنج مورد اشاره کرده که گویا گروه دولت اسلامی چانس پیروزی را در برابر طالبان در افغانستان ندارد.

دلیل اول، طالبان دراین اواخر در بسیاری ازنقاط افغانستان جلو پیشروی جنگجویان این گروه را گرفته، اکثر جنگجویان مسلح خارجی به عوض اینکه با گروه داعش بپیوندند و راهی جنگ در افغانستان شوند، محلات دیگر برای مبارزه و نبرد دارند و دیگر اینکه افغان ها حضور خارجی ها را در کشور شان نمی پذیرند.

دلیل دوم این است که هر چند موقف طالبان از لحاظ تندروی با موقف گروه افراطی دولت اسلامی نزدیک است، اما طالبان توانسته اند که ایدیالوژی رهبر این گروه را شدیداً رد کنند که نظریه ایجاد خلافت اسلامی اش را شماری زیادی از گروه های تندرو پذیرفته اند.

نشریه نشنل انترست در ادامه در مورد دلیل سوم که گروه دولت اسلامی یا داعش در برابر طالبان در افغانستان چانس پیروزی ندارد و آن خیلی مهم است می نویسد که طالبان از لحاظ فرهنگی ریشۀ عمیق دارند.

دلیل چهارم این است که طالبان در این اواخر به این نکته رسیده اند که حمایت اقلیت های افغانستان به شمول پیروان مذهب شیعه را بدست آوردند. اما برعکس گروه داعش گروه های مذهبی دیگر مانند شیعه ها را سرکوب می کند.

نشریه نشنل انترست در اشاره به دلیل پنجم عدم برتری گروه داعش بر طالبان در افغانستان می نویسد، پاکستان که از جمله حمایت کننده اصلی طالبان به شمار می رود، اکنون می گذارد که این گروه وفادار اش شکست بخورد و جای آن را گروه دیگر بگیرد که منافع این کشور را در افغانستان حفظ نمی کند.

به نوشتهء روزنامه نشنل انترست، پاکستان بر گروه دولت اسلامی یا داعش هیچ گونه کنترول ندارد و نمی خواهد که طالبان از میدان نبرد خارج شوند. پاکستان قبل از این هم چنین توانایی را از خود نشان داده و طالبان را در افغانستان قوی نگهداشته است.

گلوبل پست

نشریه گلوبل پست در یک مقاله در مورد نا امنی های اخیر، به تلفات افراد ملکی در ولایت هلمند و اشغال ولسوالی چهاردره در ولایت قندز تمرکز کرده می نویسد:

هر چند مشاورین خارجی و مقامات افغان می گویند که طالبان نمی توانند که منطقۀ را به مدت طولانی در تصرف داشته باشند، اما افزایش تنش ها و ازدیاد حملات به نقاط مختلف افغانستان، باور مردم را به حکومت کابل که از حمایت امریکا برخودار است، تضعیف می کند.

XS
SM
MD
LG