لینک‌های قابل دسترسی

خبر تازه
دوشنبه ۱۱ ميزان ۱۴۰۱ کابل ۱۱:۵۴

ملل متحد: اسراییل و گروه های فلسطینی، تخطی های را مرتکب شده اند


تحقیق کننده گان ملل متحد امروز گفتند که اسراییل و گروه های مسلح فلسطینی، تخطی های جدی را در جریان جنگ سال گذشته در غزه مرتکب شده اند که می تواند به سطح جرایم جنگی حساب شود.

کمسیون تحقیقاتی درمورد جنگ سال 2014 در غزه، امروز اعلان کرد که معلوماتی را جمع آوری کرده است که نشان دهندهء جرایم احتمالی جنگی از سوی اسراییل و گروه های مسلح فلسطینی در جنگ غزه می باشد.

این کمسیون بعد از تحقیقات یکساله اش در گزارشی از اسراییل خواست، دربارهء اهدافی که مورد حمله قرار داده بود، جزییات بدهد تا یک منبع مستقل درمورد این حملات که در آن حدود 1500 غیر نظامی کشته و هزاران خانه تخریب شده است، قضاوت کند.

این کمیتهء مستقل که رهبری آنرا مری مکگوان دیویس امریکایی به عهده دارد، کشتن کسانی را توسط گروه های فلسطینی محکوم کرد که به اتهام همکاری با اسراییل، از سوی گروه های فلسطینی، کشته شدند.

دیویس گفت، این گروه ها با اینکار شان جرایم جنگی را مرتکب شدند.

دراین حال بنیامین ناتانیاهو صدراعظم اسراییل قبل از نشر این گزارش، آن را مورد انتقاد قرار داده و گزارش را ضیاع وقت خواند.

ناتانیاهو گفت، راپور اسراییل درمورد جنگ غزه که در 14م جون منتشر شد و یک گزارش غیر رسمیء دیگر که از سوی جنرالان متقاعد غربی تهیه شده است، واقعیت موجود عقب این جنگ را نشان می دهند.

براساس این دو سند، اسراییل برای جلوگیری از تلفات ملکی تلاش زیاد کرد. این گزارش ها همچنان گفته اند تندروان حماس به طور عمدی غیرنظامیان اسراییلی را هدف قرار داده و از مردم خود به حیث سپرانسانی استفاده کردند.

XS
SM
MD
LG